Region: Tak świętowaliśmy 11 listopada 

  • 17.11.2020, 17:38
  • Anna Chodyka, Paulina Chodyka-Łukaszuk, Justyna Lesiuk-Klujewska
Region: Tak świętowaliśmy 11 listopada  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Huszczy wzięli udział w akcji "Szkoła do hymnu"
Nie było w tym roku hucznych obchodów Święta Niepodległości w powiecie bialskim. Wiele lokalnych samorządów jednak zorganizowało symboliczne obchody. Sprawdźcie, jak wyglądał tegoroczny 11 listopada.

Powiat bialski

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej nie zapomnieli jednak o bohaterach walk o niepodległość i złożyli wieńce i kwiaty przy kilku pomnikach w naszym powiecie. Z inicjatywy starosty Mariusza Filipiuka oddanie hołdu poległym udało się połączyć z pomocą lokalnym przedsiębiorcom, uprawiającym chryzantemy, którzy w wyniku obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną w kraju utracili źródło zarobku w dzień Wszystkich Świętych.  Kwiaty ozdobiły pomniki Latającej Fortecy i Aleksandra Szaniawskiego w okolicach Worońca, cmentarz Bohaterów Powstania Listopadowego w Maniach, miejsce kaźni jeńców radzieckich i spoczynku żołnierzy wielu narodowości z obozu Frontstalag 307C na terenie Kaliłowa i Woskrzenic Dużych,  miejsce pamięci poświęcone poległym w czasie II wojny światowej kombatantom i młodzieży Republiki Białoruś i Rzeczypospolitej Polskiej w lesie Hola oraz pomnik Batalionów Chłopskich w Rossoszu.

Gmina Janów Podlaski

Skromne uroczystości Święta Niepodległości w Janowie Podlaskim rozpoczęła o godz. 9:00 msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej w intencji ojczyzny.  Następnie przedstawiciele urzędu gminy z wójtem Leszkiem Chwedczukiem na czele złożyli kwiaty pod pomnikami bohaterów walk o niepodległość Polski na Placu Partyzantów oraz przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela. - Ten rok jest rokiem wyjątkowym, ze względu na pandemię obchody odbywają się w dużo mniejszym zakresie, nie możemy się spotkać, by świętować, ale nie zapominamy o bohaterach narodowych i dlatego w choć tak symboliczny sposób, jak złożenie kwiatów w miejscach pamięci, uczcimy dzisiejsze święto - mówił wójt. 

Gmina Kodeń

W Kodniu przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci. Mieszkańcy gminy uczestniczyli w mszy świętej odprawianej w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. - W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne. Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń – mówił w czasie obchodów wójt Kodnia Jerzy Troć.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 listopada

Anna Chodyka, Paulina Chodyka-Łukaszuk, Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe