Kodeń: Żołnierze pomagają w sprzątaniu pogorzeliska

  • 18.11.2020, 10:11
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Kodeń: Żołnierze pomagają w sprzątaniu pogorzeliska Zdjęcia: Wojska Obrony Terytorialnej
Od kilku dni trwa akcja sprzątania pogorzeliska po pożarze Domu Pielgrzyma w Kodniu. W akcję pomocy przy usuwaniu skutków pożaru włączyli się również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z bialskiego batalionu.

Przypomnijmy, że do pożaru Domu Pielgrzyma doszło w nocy z 11 na 12 listopada. Spłonęło całkowicie poddasze i dach budynku, a straty materialne oszacowano na ok. milion złotych. Przyczyna pożaru nadal nie jest znana. Od kilku dni trwa sprzątanie pogorzeliska. Od poniedziałku, 16 listopada, grupa zadaniowa żołnierzy z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej również pomaga przy usuwaniu skutków pożaru. Przez najbliższy tydzień będą wspierać pracowników w usuwaniu skutków pożaru, który doszczętnie strawił poddasze i najwyższe piętro budynku.

- O zdarzeniu, jakie spotkało Misjonarzy Oblatów z Kodnia dowiedzieliśmy się z mediów. Żołnierze z 231 kompanii z Białej Podlaskiej wyszli z inicjatywą udzielenia pomocy zakonnikom – założycielom tego ośrodka. Naszym głównym zadaniem jest pomoc przy usuwaniu skutków pożaru i zabezpieczenie budynku przed warunkami atmosferycznymi i dalszym jego niszczeniem. W tym celu wykorzystujemy nasz sprzęt taki jak piły spalinowe, młoty, łomy oraz pojazdy. Szybka i skuteczna pomoc może ograniczyć dalsze szkody, a także koszty remontu. - mówi dowódca sekcji kpr. Paweł Zborowski z 231 kompanii.  - Nasza inicjatywa wynika nie tylko z poczucia żołnierskiego obowiązku, ale również jest związana z tym, że sami doświadczyliśmy gościnności zakonników podczas szkoleń rotacyjnych w rejonie miejscowości Kodeń. – dodał kpr. Zborowski.

Oprócz codziennych obowiązków związanych z walką z covid-19, żołnierze WOT z 2 LBOT są stale w gotowości, aby nieść pomoc lokalnej społeczności i chronić jej dobytku w różnych sytuacjach kryzysowych. Przeciwdziałanie i ograniczanie skutków klęsk żywiołowych to jedno z ich głównych zadań.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe