Gmina Rokitno: W Cieleśnicy powstanie muzeum gorzelnictwa

  • 18.11.2020, 17:51
  • Anna Chodyka
Gmina Rokitno: W Cieleśnicy powstanie muzeum gorzelnictwa
W Cieleśnicy powstanie muzeum gorzelnictwa. Będzie nosiło nazwę Fabryka Wódek i Likierów Gatunkowych i stanie się częścią całego kompleksu, gdzie będą wytwarzane smakowe likiery, wina, a nawet podlaska whisky. Renowację przejdzie też oranżeria. Będą w niej urządzane wystawy, wernisaże i koncerty. Dodatkowo przy cieleśnickim pałacu zacznie funkcjonować kino letnie.

Przy pałacu w Cieleśnicy znajduje się obszar po przedwojennej fabryce wódek. W tym miejscu powstanie muzeum gorzelnictwa. Wznowiona też zostanie produkcja alkoholi smakowych. Cały obiekt będzie nosił nazwę Fabryka Wódek i Likierów Gatunkowych.

- Obecnie remontowana jest dawna winiarnia, gdzie będzie się odbywać produkcja, tam przeniesie się Manufaktura Cieleśnica. W budynku gorzelni i stróżówki będzie muzeum. Będzie się w nim znajdować wystawa stała, z tematem przewodnim gorzelnictwa na ziemiach polskich i edukacyjna dotycząca produkcji alkoholu. Postaramy się w ten sposób przekazać informacje historyczne, ale też praktyczne, pokażemy jak jest wytwarzany np. likier – mówi Szymon Chwesiuk dyrektor produkcji Manufaktury Cieleśnica. Dodaje, że przed II wojną światową, w Cieleśnicy produkowane były nie tylko wódki, ale też rum. Właściciele chcą nawiązać w ten sposób do tradycji szlacheckich. Dlatego w muzeum pojawią się też wystawy czasowe dotyczące ziemiaństwa czy historii rodziny de Rosenwerthów. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 listopada

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jakub Chwesiuk
Jakub Chwesiuk 20.11.2020, 11:06
Więcej o planach związanych z Cieleśnicą można przeczytać na: https://www.facebook.com/Palac…

Pozostałe