Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:36
Reklama
Reklama

Gmina Sławatycze: Trzeci powrót ikony św. Onufrego

Zakończyła się renowacja ikony św. Onufrego znajdującej się w monasterze w Jabłecznej. Liczący ponad pięćset lat wizerunek świętego, według podań przypłynął Bugiem na te tereny i został wyłowiony przez miejscowych rybaków. Obecnie odrestaurowywana jest równie stara ikona Matki Bożej Jabłeczyńskiej. Mnisi nie mają wystarczających funduszy na dokończenie prac. Proszą więc o wsparcie ludzi dobrej woli.
Gmina Sławatycze: Trzeci powrót ikony św. Onufrego

Namiestnik monasteru w Jabłecznej hieromnich Piotr Dawidziuk, wyjaśnia, że ikona św. Onufrego musiała być oddana do renowacji, gdyż pojawiła się na niej pleśń.

– Zauważyliśmy ją na styku wizerunku ze srebrną sukienką. Renowacja odkryła wiele informacji, m.in. dowiedzieliśmy się, że ikona w połowie XIX wieku już była odrestaurowywana. Tylna deska z tyłu ikony była stosunkowo młoda, a sama postać jest ponad 500-letnia. Ktoś, kiedyś ratując ikonę zrobił tzw. transport czyli przeniósł postać na nową deskę. Dzięki temu uratowano ikonę przed zjedzeniem przez korniki, które mimo to, zrobiły ogromne szkody. Odkryto też, że pierwotna deska, która jest pod samą postacią św. Onufrego była zrujnowana przez drewnojady. Z tego względu wpuszczono odpowiedni płyn utwardzający i oczyszczono postać św. Onufrego – wyjaśnia namiestnik Piotr Dawidziuk.

Ikona pierwotnie była tak pociemniała, że nie dało się dostrzec, że na lewym udzie świętego jest wypalony ślad po świecy. Jednak, dzięki specjalistom udało się to miejsce oczyścić i zrekonstruować. – Ikona wygląda teraz tak jak 500 lat temu, kiedy przybyła do monasteru – podkreśla hieromnich.

Renowacja kosztowała 18 tys. zł. - Połowę kosztów pokrył monaster dzięki ofiarom wiernych, którym serdecznie dziękujemy i za których cały czas się modlimy. Drugą połowę otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, za co również dziękujemy. Udało się to, dzięki staraniom Jana Maraśkiewicza kierownika delegatury WUOZ w Białej Podlaskiej – zaznacza namiestnik. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama