Gmina Łomazy: Cmentarz z pierwszej wojny

  • 22.11.2020, 09:36
  • (jlk)
Gmina Łomazy: Cmentarz z pierwszej wojny
Żołnierski cmentarz z I wojny światowej w Kozłach został ogrodzony i uporządkowany. Postawiono kamień z wmurowaną tablicą upamiętniającą to miejsce.

- Cmentarz został założony w 1916 roku przez Służby Grobownicze Armii Austro-Węgierskiej dla poległych żołnierzy. Na cmentarzu znajdują się trzy mogiły, w których zostało pochowanych 10 żołnierzy, uczestników I Wojny Światowej. Bitwa pomiędzy wojskami austro-wgierskimi a rosyjskimi rozegrała  się 15 sierpnia 1915 roku. Wśród pochowanych są wcieleni do tych armii Polacy - opowiada wójt Jerzy Czyżewski.

Cmentarz znajduje się w Kozłach na granicy z Kolembrodami, przy drodze powiatowej. Obiekt posiada założenie na planie zbliżonym do kwadratu, z obwałowaniem ziemnym i wejściem od strony wschodniej. Na odnowienie cmentarza gmina Łomazy pozyskała środki finansowe z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w kwocie 2 500 zł.

(jlk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe