Gmina Międzyrzec Podlaski: Bohater honorowym obywatelem

  • 22.11.2020, 09:39
  • (pc)
Gmina Międzyrzec Podlaski: Bohater honorowym obywatelem Źródło: Wystawa "Wiktoria 1920"
Niedawno samorząd przyznał honorowe tytuły, które miały być oficjalnie wręczone podczas obchodów Święta Niepodległości w Krzewicy. Przypomnijmy, że tytuł Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski otrzymał pośmiertnie kpt. Henryk Konstanty Zakrzewski. Kim był?

Henryk Konstanty Zakrzewski urodził się 1 maja 1900 r. w Rzeczycy jako syn Edwarda i Anieli z Połchowskich. Lata 1914-1916 r. spędził na terenie Rosji, gdzie ewakuowano jego rodzinę. Po powrocie był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a od 1919 r. służył w Wojsku Polskim. Jako ochotnik służył w 34 Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 9 Dywizji Podlaskiej. W 1920 roku uczestniczył w walkach z Armią Czerwoną.

W 1922 r. ukończył szkołę średnią w Brześciu nad Bugiem, następnie Szkołę Podchorążych i Oficerską Szkołę Inżynierii. W 1927 oku otrzymał stopień porucznika ze starszeństwem, a następnie stopień kapitana saperów służby stałej. Od 1938 r. był dowódcą kompanii w 6 batalionie saperów. W walkach obronnych  w 1939 r. służył w Twierdzy w Brześciu.  Dowodzony przez niego park pontonowo-mostowy budował most saperski pod Włodawą. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 listopada

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe