Biała Podlaska: O jeden most za daleko...

  • 25.11.2020, 17:56
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: O jeden most za daleko...
Prezydent przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu. W dokumencie znalazła się budowa przeprawy na Krznie w ciągu ulic Artyleryjska – Daleka. To ma być, jak mówi prezydent Michał Litwiniuk – historyczny projekt. - To tak irracjonalny pomysł, że mogę go chłostać z każdej strony – twierdzi z kolei były prezydent, Dariusz Stefaniuk.

Budowa mostu na Krznie, łącząca ul. Artyleryjską z Daleką od lat wpisana jest w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miast Biała Podlaska, podjętego uchwałą z 21 IV 2010 roku, w którym zmiany wprowadzano uchwałami w latach 2013, 2014 i 2015.

Tunel zamiast mostu
Przeprawę łączono z budową bezkolizyjnego przejazdu przez tory na ul. Lubelskiej, takie plany przyświecały władzom Białej Podlaskiej, gdy rozpoczynały rozmowy z koleją, na temat tej inwestycji. Inwestycji, w której znaczący zwrot nastąpił w poprzedniej kadencji samorządu. Miasto zarzuciło pomysł przeprawy, która w połączeniu z tunelem pod torami, miała być pomysłem na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. - Kolej wzięła na siebie finansowanie tunelu, kwestia dojazdów i rozjazdów była w gestii miasta. Z naszych wstępnych orientacji wynikało wówczas, że koszt budowy przeprawy dla ruchu ciężarowego, wyniesie około 100 mln zł. Nie było żadnych programów mostowych, które mogłyby takie inwestycje dofinansować – mówi dziś Dariusz Stefaniuk. - Za mojej kadencji powstała koncepcja wyjazdu z tunelu w ul. Witoroską, dużo bardziej sensowną inwestycją była obwodnica wschodnia miasta. Wtedy mieliśmy taką koncepcję, że samochody ciężarowe nie wjeżdżałyby do miasta, ale omijały je obwodnicą, w którą wjazd byłby na wysokości miejscowości Lisy. Tą obwodnicą kierowane byłyby samochody na autostradę, która będzie za 5 lat, więc po co nam teraz ta przeprawa na wysokości Artyleryjska – Daleka?

Zbudujemy nowy most
Prezydent Michał Litwiniuk zapowiada jednak realizację swojej wyborczej obietnicy – mostu na Krznie, jako historyczny projekt. W projekcie budżetu na 2021 rok znalazł się następujący opis tej inwestycji: „Inwestycja polega na budowie połączenia mostowego w ciągu ul. Artyleryjskiej i ul. Dalekiej w Białej Podlaskiej, co pozwoli przenieść część ruchu z mostu w ciągu ul. Łomaskiej, której przepustowość osiąga poziom uniemożliwiający swobodny przejazd. Inwestycja połączy dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 812, jednocześnie skracając czas i trasę przejazdu poprzez ominięcie centrum miasta. Planowane nowe połączenie drogowe zwiększy dostępność usług publicznych mieszkańcom osiedli położonych przy samej inwestycji jak i centrum miasta. Planowana inwestycja będzie stanowiła przedłużenie ul. Artyleryjskiej do rzeki Krzny, następnie mostem ruch lokalny zostanie poprowadzony w ul. Daleką, a tranzytowy w ul. Koncertową. Długość nowo wybudowanej infrastruktury wyniesie około 1 km. Inwestycję zaplanowano do realizacji na lata 2021-2023. Szacunkowa wartość całkowita zadania to 19.500.000,00 zł. Na 2021 r. zaplanowano wydatki w kwocie 500.000,00 zł.” (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Asperger
Asperger 30.11.2020, 15:11
Nie lepiej wybudować tunel pod Krzną zamiast mostu nad Krzną?
Marek
Marek 25.11.2020, 22:21
Most to by się przydał na Północnej, co się dzieje w dni robocze o 7:30-8 i po 15 codziennie to widać każdego dnia. Potrzebne po 1) Osiedle Młodych miałoby szybki wyjazd na E30 (a nie kręcenie przez 2 ronda przez Sielczyk), 2) Szybki dojazd studentów i kadry do PSW 3) Szybki dojazd ciężarowy z Północnej do firm na Sidorskiej. Odciążyłoby to most i ruch na Jana Pawła II. Tutaj widzę sens ze względu na brak skrzyżować ze światłami. Dzięki temu byłby szybki przejazd
Cis
Cis 25.11.2020, 20:44
Na tą wąziutka ulice Daleka,którą teraz właśnie odnowiono zostanie skierowany ruch???bez sensu
OFM
OFM 25.11.2020, 20:22
Potrzebny jak ,,dziura w moście,, , tak, kolejny most w B.P.

Pozostałe