Biała Podlaska/Międzyrzec Podlaski: Szlachetna Paczka dotrze do potrzebujących mimo pandemii

  • 26.11.2020, 18:13
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Biała Podlaska/Międzyrzec Podlaski: Szlachetna Paczka dotrze do potrzebujących mimo pandemii Archiwum Bartłomieja Pawłowicza
Szlachetna Paczka to jedna z największych akcji społecznych w Polsce. Co roku darczyńcy oraz wolontariusze wywołują uśmiech na twarzach i łzy radości u ubogich i potrzebujących. Tydzień temu została otwarta tzw. baza rodzin, z której przez najbliższe tygodnie będzie można wybrać rodzinę i zostać darczyńcą. Na jakim etapie jest tegoroczny projekt w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim? Opowiadają nam jej liderzy: bialski – Błażej Bilski oraz międzyrzecki - Bartłomiej Pawłowicz.

Zbliża się okres, kiedy o Szlachetnej Paczce robi się najgłośniej. To właśnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia organizowany jest bowiem Weekend Cudów, kiedy to paczki trafiają do potrzebujących. W tym roku będzie to 12 i 13 grudnia.

Wolontariusze działają od dawna
Przed wolontariuszami zatem gorący okres, jednak ich praca zaczyna się wiele miesięcy wcześniej i trwa równie długo już po rozwiezieniu paczek. Najwięcej pracy mają jednak terenowi liderzy akcji. W tym roku koordynatorem projektu w Białej Podlaskiej jest Błażej Bilski, a w Międzyrzecu Podlaskim ponownie tę funkcję objął Bartłomiej Pawłowicz. – Praca wolontariuszy zaczyna się znacznie wcześniej niż Weekend Cudów, oni już teraz, cały czas działają. Na początku przechodzą przez proces rekrutacji. Zgłaszają się przez formularz, po czym następuje rozmowa rekrutacyjna z liderem. Gdy oboje zgodzą się podjąć ze sobą współpracę, wolontariusz odbywa szkolenie, które trwa od 7 do 8 godzin. W tym roku ze względu na pandemię szkolenia odbyły się online – wyjaśnia Bartłomiej Pawłowicz. Następnie wolontariusze wykonują szkolenia e-learningowe na specjalnej platformie, zdają test oraz podpisują umowę o pracę wolontarystyczną. Pracują więc przez wiele miesięcy. - Odwiedzają rodziny, wprowadzają wszystkie dane do specjalnej bazy oraz tworzą opis rodziny, który później jest opublikowany na ścieżce wyboru rodzin przez darczyńców. W Weekend Cudów dostarczają paczki do rodzin. Współpracują z rodzinami i osobami samotnymi również później. Bywa, że  potrzebują one pomocy prawnej, pomocy medycznej, a czasami po prostu rozmowy – dodaje. Obecnie w Międzyrzecu Podlaskim działa 10 wolontariuszy, a do bazy zgłoszonych zostało 20 rodzin bądź osób samotnych, które potrzebują wsparcia. Prawdopodobnie będzie ich jednak więcej, bo wolontariusze cały czas intensywnie pracują.

Walka z czasem i koronawirusem
W Białej Podlaskiej z kolei działa 13 wolontariuszy. – Ostatecznie rekrutację online pomyślnie przeszło 5 osób. Na szczęście jest kilku weteranów. Ruszyliśmy też ze sporym opóźnieniem i baza rodzin nie jest jeszcze do końca uzupełniona, ponieważ w pewnym momencie zachorowałem na covid-19, trafiłem na kwarantannę i zostałem wyłączony z koordynacji projektu na kilkanaście dni. Jesteśmy aktualnie na etapie pozyskiwania i odwiedzania rodzin. Obecnie mamy zgłoszonych około 25 rodzin. Czekamy jeszcze na zgłoszenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i ze szkół, a więc ta liczba na pewno wzrośnie – tłumaczy z kolei Błażej Bilski, lider Szlachetnej Paczki w Białej Podlaskiej. Epidemia przedłuża również proces zgłaszania rodzin i uzupełniania wszelkiej dokumentacji oraz utrudnia bezpośredni kontakt, co w przypadku takiej akcji jest bardzo problematyczne. Wolontariusze jednak się nie poddają. Na szczęście w Białej Podlaskiej i okolicach nie ma problemu z darczyńcami. – Już wielu z nich dzwoni i dopytuje, kiedy ruszy nasza baza  rodzin. Są gotowi do działania, dlatego mimo wspomnianych wcześniej trudności nie martwię się. Podejrzewam, że gdy tylko uzupełnimy listę potrzebujących, każdy otrzyma wsparcie – podkreśla Błażej Bilski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 listopada

Jak zostać darczyńcą?
W sobotę 14 listopada otwarta została tzw. Baza Rodzin. Przez trzy tygodnie każdy może wybrać z niej rodzinę, której chce pomóc. Darczyńcą może zostać każdy, wystarczy wejść na stronę internetową https://www.szlachetnapaczka.pl/, poznać potrzeby i marzenia wybranej rodziny oraz wspólnie z przyjaciółmi czy bliskimi przygotować dedykowaną pomoc.  Weekend Cudów odbędzie się 12 i 13 grudnia. W Białej Podlaskiej paczkowy magazyn zorganizowany zostanie jak co roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. W Międzyrzecu Podlaskim miejscem, skąd wyruszą paczki będzie w tym roku Pałac Potockich.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe