Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 04:21
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ludzie z pasją: Odpowiedzialny i pomysłowy tata

Wojciech Prokopiuk pragnie efektywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi i przekazywać im wiedzę o historii, którą fascynuje się od lat. Z tego powodu wraz synami i córką utworzył Terespolskie Studio Filmowe. Do kręcenia historycznych filmów z czasem przybyło chętnych. Tak powstała grupa rekonstrukcyjna, która obecnie liczy dwanaście osób i zajmuje się już nie tylko filmowymi produkcjami, ale też organizacją wydarzeń patriotycznych w Terespolu.
Ludzie z pasją: Odpowiedzialny i pomysłowy tata

Wszystkich działań podejmuje się społecznie. Terespolskie Studio Filmowe powstało z dwóch formacji, które działały na terenie miasta. - Razem z synem prowadziliśmy klub filmowy Akacjowa Studio, w tym samym czasie młody terespolski społecznik także tworzył filmy, w tym relacje z uroczystości. Wspólnie wpadliśmy na pomysł, że połączymy siły by realizować większe projekty. Był to lipiec 2017 roku  – mówi Wojciech Prokopiuk.

Zaczęli od relacjonowania wydarzeń kulturalnych, historycznych i społecznych na terenie Terespola i w okolicach. Poprowadzili też w Roskoszy warsztaty filmowe dla trudnej młodzieży, zakończone nakręceniem krótkiego filmu. Początkowo uczyli się obycia ze sprzętem filmowym. Każdy miał pewne doświadczenie w tej kwestii, ale wszyscy pragnęli tworzyć profesjonalnie produkcje. W 2018 r. zaczęli realizować projekt z Narodowym Centrum Kultury.

Zetknięcie z mundurami i bronią

- Nagraliśmy film pt. „Ciosy”. W prawdzie nie ma go w internecie, ale pokazywaliśmy go publiczności terespolskiej. Niektórzy mówią, że jest udany, ale doszliśmy do wniosku, że był niedopracowany technicznie i pod względem aktorskim – stwierdza Wojciech Prokopiuk. Dodaje, że mimo to, był to ważny obraz dla Terespolskiego Studia Filmowego. – Po raz pierwszy występowali w nim aktorzy, którzy wypowiadali swoje kwestie. Uczyli się ich wcześniej i przygotowywali się jak do typowej produkcji filmu fabularnego. Film trwał 40 minut. Młodzież bardzo poważnie do tego podeszła. To dodatkowy walor tej działalności bo zrzesza młodych ludzi, którzy chcą robić coś inspirującego w czasie wolnym – zaznacza ojciec trójki dzieci.

Praca nad filmem „Ciosy” wymagała wiele trudu i czasu. - Używaliśmy mundurów historycznych, aktorzy musieli uczyć się odpowiedniego zachowywania z okresu II wojny światowej oraz slangu. To wszystko wspólnie przerabialiśmy w czasie warsztatów. Na planie filmowym było około trzydzieści osób. To bardzo dużo jak na film amatorski – zauważa terespolanin. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy mieli okazję zetknięcia się z mundurami, ekwipunkiem, bronią, a przede wszystkim z historią.

Film dotyczył oddziału Armii Krajowej, który działał w okolicach Terespola. W tym Stanisława Szponara, który pomagał żołnierzom w przechodzeniu przez rzekę Bug, m.in. słynnemu dowódcy Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i Nowogródczyźnie Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”. Później Szponar został ewakuowany do Warszawy i zginął walcząc w powstaniu. - Uważam, że jego historia jest warta opowiadania w szkołach, co z czasem zaczęliśmy robić. Film pokazywaliśmy w okolicznych placówkach edukacyjnych i po każdej projekcji rozmawialiśmy z młodzieżą o historii. Zawsze po takiej prelekcji jedna lub dwie osoby interesowały się naszą działalnością i później się w nią włączały – mówi twórca Terespolskiego Studia Filmowego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama