Gmina Dębowa Kłoda: Maleńka Eliza ma szansę na przeżycie

  • 02.12.2020, 08:26
  • Tomasz Wachulski
Gmina Dębowa Kłoda: Maleńka Eliza ma szansę na przeżycie
Dzięki wielkiemu sercu i wsparciu ludzi dobrej woli udało się zebrać 100 tys. zł na leczenie Elizy Ziółkowskiej. 5 grudnia dziewczynka ma zaplanowaną wizytę w szpitalu specjalistycznym w sprawie podania komórek macierzystych. Tylko dzięki nim może przeżyć.

Historię malutkiej Elizy opisywaliśmy kilka miesięcy temu, prosząc naszych czytelników o wsparcie finansowe dla rodziny na leczenie maleństwa. Dziewczynka urodziła się wiosną tego roku. Jej mama, znosiła ciążę bardzo dobrze. Nic nie zapowiadało takiej tragedii. Była pod opieką lekarza z Lublina. Tam też miała rodzić. Z powodu pandemii i faktu, że nad ranem odeszły jej wody musiała pojechać do szpitala w Parczewie, gdzie trafiła na salę porodową. Dostała oksytocynę na przyspieszenie porodu, ale mimo to sama nie była w stanie urodzić maleństwa. Pojawiły się komplikacje.

Kiedy tętno dziecka zaczęło spadać lekarze próbowali je wypchać, bezskutecznie. Okazało się, że Eliza nie oddycha i konieczny jest zabieg cesarskiego cięcia. Lekarze przeprowadzili ją niezwłocznie, ale maleństwo było już w ciężkim stanie. Dostało zero punktów w skali Apgar i trafiła do lubelskiej kliniki specjalistycznej. Obecnie jest niepełnosprawna i ma postępującą degenerację mózgu. Specjaliści stwierdzili u dziecka padaczkę, encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną, wodogłowie, niedosłuch i problemy ze wzrokiem. Maleństwo ma również problemy z napięciem mięśniowym. Jej życie jest zagrożone.

- Codziennie: wieczorem, rano, w ciągu dnia przychodzę i pytam, czy nasza córka oddycha. Jeszcze dobrze nie zaczęła życia, a nigdy go normalnie nie zazna – mówił wówczas Robert Ziółkowski, tata dziewczynki. - Nasza córka nawet nie może nas zobaczyć. Biorę ją za rączkę i dotykam nią moich oczu, ust, policzków, aby przynajmniej poczuła jak wyglądam – dodała ze łzami w oczach jego mama, Natalia. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 1 grudnia

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe