Radzyń Podlaski: Obwieszczenie burmistrza łamie prawo?

  • 02.12.2020, 13:45
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Obwieszczenie burmistrza łamie prawo?
- Wydał pan obwieszczenie, które nie ma umocowania w prawie – zarzuciła burmistrzowi Jerzemu Rębkowi radna Bożena Lecyk, na co usłyszała, że burmistrz z decyzji się nie wycofa i zwrócił się do parlamentarzystów, o zmianę w zapisach prawnych, które za sprawą jego decyzji, w Radzyniu zostały pominięte.

W połowie października weszło w życie obwieszczenie Burmistrza Radzynia, zgodnie z którym mieszkańcy posesji jednorodzinnych mogą wystawić miesięcznie do 6 worków 120-litrowych odpadów zielonych. „Jeśli właściciele dużych posesji nie zastosują się do zarządzenia burmistrza, w Radzyniu będzie musiała wzrosnąć stawka za odbiór odpadów dla wszystkich mieszkańców - także mieszkańcy bloków.” – brzmiała argumentacja magistratu.

Duże wątpliwości prawne
Jakiś czas temu o umocowanie prawne obwieszczenia burmistrza Jerzego Rębka pytaliśmy Radosława Grudnia prowadzącego w Radzyniu Podlaskim sieć obywatelską, monitorującą pracę samorządów – Watchdog. – Też mam wątpliwości – przyznał. - Interpretacje prawne są takie, że nie można ograniczyć ilości oddawanych śmieci, można tylko ograniczyć ilość odbieranych sprzed posesji za ryczałtową stawkę. Resztę albo mieszkaniec może sobie we własnym zakresie dowieźć do PSZOK-u,  bądź ewentualnie należałoby ustalić stawkę za odbiór ponad limit.

Pozostało natomiast pytanie, czy kwestią ewentualnego ograniczania odbioru odpadów nie powinna się zając rada miasta, władna decydować o zasadach odbioru odpadów, bo to ona ustala regulamin czystości w gminie. Pytanie o obwieszczenie burmistrza nurtuje najwidoczniej również niektórych radnych, bo z pytaniem do Jerzego Rębka zwróciła się na ostatniej sesji rady miasta, radna Bożena Lecyk. – Wydał pan obwieszczenie, ale nie ma ono umocowania prawnego. Nie odpowiada zasadom utrzymania porządku i czystości w gminach – wytknęła radna. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 1 grudnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Perxos
Perxos 03.12.2020, 18:24
Biedny ten Radzyń z takim włodzrzam o biedny

Pozostałe