Łosice: Śmieci odchudzą nasze portfele

  • 09.12.2020, 15:00
  • Joanna Gąska
Łosice: Śmieci odchudzą nasze portfele
Mieszkańcy miasta i gminy muszą liczyć się z podwyżką opłat za odbiór śmieci. Nowe stawki wyniosą 20 złotych od osoby za odpady segregowane i 40 zł dla niedopełniających obowiązku zbiórki selektywnej. W porównaniu do ubiegłego roku o 5 zł wzrosną więc opłaty za odpady zbierane w sposób selektywny i o 10 zł dla niestosujących się do obowiązku segregacji. 

Od stycznia 2020 r. stawka dla odpadów segregowanych wynosiła 15 zł za osobę miesięcznie, ci którzy nie wypełnili obowiązku segregacji płacili 30 zł. Nowe stawki wyniosą 20 zł/os za odpady segregowane, i 40 zł/os dla niedopełniających obowiązku zbiórki selektywnej. Mieszkańcy posiadający kompostownik mogą liczyć na obniżkę opłaty o 2 zł/os, czyli zapłacą za odpady segregowane 18 zł/os.

Magistrat tłumaczy, że bezpośredni wpływ na wzrost opłat mają niewystarczająca liczba regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, wzrost opłat za odbierane przez nie śmiecie oraz brak konkurencyjności pośród firm. Nowa cena jest wynikiem kalkulacji ilości odbieranych odpadów do ich ceny – kwoty te muszą się bilansować, bowiem gmina, nie może już dopłacać do gospodarki odpadami. - Usługa drożeje we wszystkich samorządach. Ani burmistrz, ani radni nie narzucają cen samodzielnie - tłumaczy burmistrz Mariusz Kucewicz. 

Podwyżce towarzyszy uchylanie się od wnoszenia opłat przez mieszkańców. Niestety, gmina nie ma skutecznych narzędzi egzekwowania tych pieniędzy, ani możliwości sprawdzania rzetelności informacji co do ilości zamieszkujących nieruchomości. Skutkiem jest destabilizacja budżetu. Dlatego miasto postawi na nowoczesne technologie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 8 grudnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bórmiszcz
Bórmiszcz 14.12.2020, 13:06
Za tych co nie płacą zapłacą pozostali. Ten prosty jak budowa cepa mechanizm działa w całej Wolsce we wszystkich dziedzinach życia "obsługiwanych" przez tekturowe państwo i rodzinne samorządy.
bezradny rząd?
bezradny rząd? 21.12.2020, 15:22
Szkoda, że rząd dopuszcza do samowoli składowisk odpadów zamiast uregulować to odgórnie jak inne sfery życia.
Stawki za plastik, papier, szkło rosną po kilkaset procent a niemeic jak zarabiał tak zarabia na śmieciach od Polaka. Rząd na to przywala, a wszystko się zrzuca na samorządy.

Pozostałe