Gmina Sarnaki: Nie chcą u siebie fermy drobiu

  • 17.12.2020, 08:48
  • Joanna Gąska
Gmina Sarnaki: Nie chcą u siebie fermy drobiu
Na terenie gminy, leżącej w obrębie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu planowano budowę 9 kurników i kilku chlewni. Mieszkańcy głośno sprzeciwiali się inwestycji, po ich stronie stanął również wójt, który odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę fermy drobiu w Sarnakach. - Orzekłem tak po wnikliwej analizie całości materiału dowodowego - podkreśla miejscowy włodarz.  

Do sarnackiego samorządu z wielkoprzemysłowej produkcji drobiu wpływa podatek w wysokości 40 zł/ ha. To tyle samo co od rolnika uprawiającego zboże. - Sarnaki płacą wszystkich podatków 276 tys. zł, tymczasem z letniskowej Kolonii Mierzwice, pochodzi 213 tys. zł - wyjaśnia Grzegorz Arasymowicz, wójt gminy, w której branża turystyczna jest gospodarczym motorem napędowym, a miejscowości letniskowe zaraz po tłoczni gazu dają największe budżetowe wpływy. Nic więc dziwnego, że wszystkim zależy by tereny te były wolne od przemysłowej produkcji drobiu czy trzody. 

Dlatego włodarz niedawno wsparł też walkę mieszkańców, o równowagę przyrodniczą, zdrowie i interesy oparte na turystyce, odmawiając wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej uciążliwej inwestycji, decyzji niezbędnej w procesie uzyskania zgody na budowę tego typu obiektów. - Zawsze ludzie są dla mnie najważniejsi, a dodatkowo w tej sprawie pojawiły się nowe aspekty, wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego, które po wnikliwej analizie całości materiału dowodowego pozwoliły na podjęcie takiej decyzji - wyjaśnia wójt. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 grudnia

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszaniec
Mieszaniec 26.12.2020, 15:48
Zasmrodzic okolicę bezcenne...mieszkam kolo czegoś takiego nawet nie wiecie na co sie zgadzacie....jeszcze dzis pakuje walizki gdybym mial gdzie ale niestety musze zyc tu w tym smrodzie
Dżętelmę
Dżętelmę 27.12.2020, 18:12
Gdzie ma śmierdzieć gnojem, jak nie na wsi?
Żarłok
Żarłok 17.12.2020, 22:53
Branża turystyczna to chyba już zardzewiały motor, Panie Wójcie. Zobaczymy co na Pana decyzję SKO a następnie WSA... Kurczaczka z rożna bym wciągnął...
Ewa O.
Ewa O. 18.12.2020, 08:30
Chyba mało pan wie o naszej gminie,bo akurat właśnie branża turystyczna zaczęła się mocno rozwijać jak nigdy dotąd. Turyści przyjeżdżają do nas z całej Polski i ze świata, właśnie dzięki naszym walorom przyrodniczymi.zModa na Podlasie
Żarłok
Żarłok 18.12.2020, 19:21
Rozumiem, że w ramach "podróży służbowych" przyjeżdżają i organizujecie tam "służbowego sylwestra" a kurczaki kupujecie w Kauflandzie i serwujecie jako wyhodowane na podwórku sąsiada... czyli w BundesRepublik Deutschland.
Głodny
Głodny 17.12.2020, 21:50
Będzie na obiad jadał szczaw i mirabelki

Pozostałe