Nowa mutacja koronawirusa. Narodowa kwarantanna w Polsce widmem bankructwa wielu branż

  • 22.12.2020, 11:24
  • Anna Chodyka
Nowa mutacja koronawirusa. Narodowa kwarantanna w Polsce widmem bankructwa…
Od dzisiaj, 22 grudnia, obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski, w związku z wykrytą na Wyspach nową mutacją koronawirusa. W Polsce do 17 stycznia, jak obecnie podaje rząd, potrwa tzw. narodowa kwarantanna. Niestety dla właścicieli m.in restauracji i górskich pensjonatów wiąże się to z ogromnymi stratami i widmem bankructwa.

- Ze smutkiem informujemy, że nasz klasztor ponownie został skierowany na kwarantannę. Począwszy od soboty 19 grudnia aż do odwołania. Oznacza to, iż uczestniczyć możemy w mszach świętych tylko za pomocą transmisji internetowej. Będziemy informować państwa na bieżąco o wszystkich istotnych zmianach związanych z funkcjonowaniem naszej parafii – przekazali paulini z Leśnej Podlaskiej na swojej stronie internetowej. (...)

Mutacja koronawirusa
Jak podają media, nowy szczep koronawirusa pojawił się w grudniu tego roku w Wielkiej Brytanii. Z tego względu rząd wydał decyzję o wstrzymaniu wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii, która weszła w życie o północy z poniedziałku 21 grudnia na wtorek 22 grudnia. - Gwałtowny wzrost zachorowań w południowo-wschodniej części kraju skłonił epidemiologów do uważnej analizy genomu wirusa. Badania wykazały liczne mutacje. Nowy szczep koronawirusa opatrzono symbolem SARS-CoV-2 VUI 202012/01. Nowy szczep koronawirusa pojawił się w Anglii prawdopodobnie w połowie września 2020 roku. Pierwszy rozpoznany przypadek datowany jest na 20 września. Do połowy grudnia w Anglii potwierdzono 1108 przypadków nowej mutacji koronawirusa  – informuje Radio Zet.

Zamknięte hotele i galerie handlowe
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej podkreślił, że mamy za sobą niemal dwumiesięczną, wyczerpującą, walkę z drugą falą pandemii. -  Rozpoczęła się z poziomu 1000 zachorowań dziennie, a w swoim apogeum osiągnęła poziom ok. 28 tys. zachorowań dziennie. Nie wróciliśmy do poziomu sprzed fali - stwierdził. – Jeśli widmo trzeciej fali się zmaterializuje, to nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny żeby obsłużyć wszystkich pacjentów, w krótkim czasie – zaznaczył. (...)

A gdzie wsparcie?
O tym, jak wygląda sytuacja w branży noclegowej w polskich górach mówi Sylwia, pochodząca z południowego Podlasia właścicielka pensjonatu znajdującego się w Tatrach.

- Na południu Polski głównym sezonem turystycznym jest zima. Okres od grudnia do połowy marca generuje 70 proc. przychodów. Najnowsza decyzja rządu oznacza utratę ok. 40 proc. rocznego przychodu obiektów noclegowych, ponieważ okres świąt i Sylwestra to jedyne dni w roku kiedy chętnych jest więcej niż miejsc. Wakacje w naszym domu upłynęły pod znakiem nowych zasad sanitarnych, do których goście stosowali się bez problemu. Oprócz zapewnienia gościom płynów do dezynfekcji, wprowadziliśmy sterylizację wszystkich pomieszczeń lampami UVC. Nikt z nas, ani z gości nie zachorował. W grudniu, gdy liczba zakażeń w naszym kraju zaczęła spadać czekaliśmy na powrót stref, zgodnie z zapewnieniami rządzących – zaznacza bizneswoman.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 grudnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe