Biała Podlaska: Nagroda i płyta na jubileusz Podlasia

  • 22.12.2020, 15:17
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Biała Podlaska: Nagroda i płyta na jubileusz Podlasia Adam Trochimiuk
Zespół Pieśni i Tańca Podlasie od 50 lat rozsławia miasto na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W tym roku miał być hucznie obchodzony jubileusz grupy, ale epidemia pokrzyżowała wszystkie plany. Symbolicznie jubileusz jednak uczczono, a zespół odebrał niedawno z tej okazji specjalną nagrodę. Dodatkowo na ukończeniu jest już płyta grupy.

Pierwszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie odbył się 21 marca 1971 r. w Janowie Podlaskim. W swojej 50-letniej działalności Podlasie zatańczyło prawie 1800 koncertów w kraju i zagranicą. Zespół uczestniczył w 52 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie,  Azji i  Ameryce Południowej. Wychował 64 instruktorów tańca, z których 17 prowadzi samodzielnie zespoły.

Niedawno z okazji tej zacnej rocznicy kierownictwo zespołu – prezes Marian Rzędzicki oraz wiceprezes Marcin Bochenek, a także choreograf Anna Litwiniuk – odebrali nagrodę „za osiągnięcia w działalności artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury”, przyznaną przez kapitułę Bialskiej Nagrody Kultury. – Każda taka nagroda jest ważna, zwłaszcza w tak trudnym dla zespołów okresie. Nie mieliśmy w tym roku szansy na występy i normalne funkcjonowanie, staramy się jednak nie poddawać i cały czas pracować. W związku z tym to bardzo miły akcent na koniec tego roku i dobry zwiastun na przyszłość – mówi kierownik artystyczny i wiceprezes ZPiT Podlasie, dr Marcin Bochenek.

Przyznaje, że jubileuszowy koncert zaplanowany na 25 kwietnia trzeba było odwołać, nie odbyły się też festiwale, w których mieli uczestniczyć tancerze. – Mieliśmy zaproszenie na festiwal do Tajwanu, ale wybuchła pandemia i strona tajwańska postanowiła przełożyć wydarzenie na razie na rok następny. Mieliśmy lecieć też do Kataru, ale tam festiwal też został odwołany. Na ten rok zaplanowaliśmy kilkadziesiąt koncertów, większość z nich się nie odbyła, więc to naprawdę trudny dla nas czas – opowiada kierownik zespołu. Zapowiada jednak, że grupa się nie poddaje i ma nadzieję, że jubileuszowe koncerty zatańczy. – Absolwenci cały czas są w blokach startowych, by przyjechać i zaprezentować się na scenie – przekazuje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 grudnia

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe