Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:22
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny

Już niebawem na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, a wraz z nią usiądziemy do stołu przy wigilijnej wieczerzy. Przypominamy Wam więc te mniej znane zwyczaje, które dla naszych przodków były nieodłącznym elementem tego wyjątkowego dnia w roku. Abyście lepiej mogli sobie wyobrazić, jak wyglądała staropolska Wigilia, sięgnęliśmy do bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka po niezwykle klimatyczne fotografie m.in. z lokalnych teatrów obrzędowych, które w piękny sposób przypominają świąteczne tradycje.
Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny

Autor: Adam Trochimiuk

Wigilia Bożego Narodzenia dla większości z nas kojarzy się z niepowtarzalną atmosferą, ciepłem i radosnym czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Powszechne funkcjonuje też hasło „Magia świąt”, co w dawnych czasach z pewnością miało wiele wspólnego z prawdą, bowiem w ludowych wierzeniach Wigilia była dniem niezwykłym, pełnym cudów, magii i nadprzyrodzonych zjawisk.

Niemożliwe staje się prawdziwe
„Otwierający święta Bożego Narodzenia wieczór wigilijny – to wieczór osobliwy, radosny i straszny zarazem, to uroczysta godzina cudów, kiedy, rzec można, nie ma rzeczy niemożliwych, lecz wszystko naraz staje się prawdopodobnem i naturalnem” – opisywał Wigilię obchodzoną na polskich wsiach Witold Klinger, autor książki „Obrzędowość ludowa Bożego Narodzenia”. Z kolei Hanna Szymanderska w książce „Polskie tradycje świąteczne” pisze, że „z nocą wigilijną związane są szczególnie liczne wierzenia. Jest to noc, w czasie której błąkają się duchy, a w wierzeniach ludowych to moment czatów, dziwów, niesamowitych zjawisk i nadprzyrodzonych mocy”. W Polsce, Czechach i na Ukrainie wierzono, że wszystkie czynności w dzień poprzedzający Boże Narodzenie, należy wykonywać z niezwykłą starannością, bowiem od tego zależy przyszły los człowieka. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej wierzono też, że woda w rzekach potrafi się w czasie Wigilii przemienić w wino lub miód, a drzewa owocowe tej nocy zakwitają. (...)

Tylko nie upuść łyżki
Wieczerza była przygotowywana od samego rana, a dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia był dniem postnym. Uczestnicy kolacji wigilijnej zobowiązani byli spróbować wszystkich potraw, gdyż w przeciwnym wypadku tego, czego nie spróbowali, mogło zabraknąć w nadchodzącym roku.

Tuż przed zajęciem miejsca przy stole domownicy dzielili się opłatkiem, zwanym także „anielskim chlebem”, życząc sobie wszystkiego dobrego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym, świątecznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 grudnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton Franka
Reklama
Reklama