Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:20
Reklama
Reklama

Różnice pomiędzy kastracją i sterylizacją psów

Prędzej czy później każdy właściciel psa spotka się z pojęciem kastracji i sterylizacji. Chociaż pojęcia te często używane są zamiennie, w praktyce oznaczają coś innego. Czym się różnią?
Różnice pomiędzy kastracją i sterylizacją psów

Oba zabiegi mają na celu walkę z nieplanowanym rozmnażaniem psów. Psy osiągają swoją dojrzałość płciową maksymalnie po 12 miesiącach życia. Oprócz tego zabieg kastracji stanowi jeden z elementów profilaktyki zdrowotnej. Powszechnie mówi się, że sterylizacja dotyczy suk, a kastracja samców, ale jest to błędne i obydwa zabiegi można przeprowadzić niezależnie od płci psa. Na czym polega sterylizacja a na czym kastracja?

Sterylizacja – na czym polega?

Zacznijmy od sterylizacji. Służy ona jedynie do tego, by pies nie mógł się rozmnażać. Jednak w dalszym ciągu jego organizm produkuje hormony płciowe, więc zabieg ten nie ma wpływu na obniżenie ryzyka wystąpienia torbieli, nowotworów i innych chorób. Chociaż wydaje się, że pies po sterylizacji nie może się rozmnażać, to suka może zajść w ciąże, a ruja może być dla niej bardziej bolesna.

A jak przebiega sam zabieg? Jeżeli mamy do czynienia z samcem, to przecina się lub podwiązuje nasieniowody. Nie usuwa się jąder. Natomiast u suczek podwiązuje się lub przecina jajowody. Zdarza się, że oprócz tego weterynarz może zdecydować o usunięciu jajników. Za to macica przy sterylizacji zostaje. Na czym polega kastracja?

Z czym wiąże się kastracja?

W przeciwieństwie do sterylizacji, po zabiegu kastracji pies na 100% nie jest zdolny do rozmnażania. Jednocześnie hamuje wydzielanie hormonów. To z kolei przekłada się na procesy związane z układem rozrodczym. Podobnie jak ludzie psy mogą zachorować na różne choroby układu rozrodczego. Kastracja pomoże wyeliminować ryzyko ich wystąpienia. Jest to na przykład profilaktyka przeciw nowotworom.

Jeśli zdecydujemy się na kastrację, musimy się liczyć z tym, że weterynarz usunie wszystkie narządy związane z płodnością. U suk wycina się jajowody i macicę, natomiast u samców nasieniowody i jądra.

Kiedy zdecydować się na zabieg?

Ze względu na szybkie dojrzewanie płciowe, o zabiegu pomyślmy jak najszybciej. Oczywiście w przypadku, kiedy chcemy, by nasz pies nie miał możliwości rozmnażania się w przyszłości. Kastrację można wykonać najwcześniej po ukończeniu przez psa 6 miesięcy. Wiele zależy od rasy zwierzaka. Jedne dojrzewają w okolicach 6-8 miesiąca, inne po 10 lub 12 miesiącach. Zdecydowanie warto jednak poczekać, aż pies skończy rosnąć, ponieważ brak odpowiednich hormonów podczas rośnięcia może być przyczyną zaburzeń i potencjalnych chorób w przyszłości.

Co z zachowaniem i powikłaniami?

Wśród właścicieli psów jest część zwolenników i część przeciwników sterylizacji i kastracji. Z jednej strony kastracja zapobiega niektórym chorobom. Z drugiej strony nigdy nie możemy stuprocentowo wykluczyć powikłań pooperacyjnych i wzrasta ryzyko wystąpienia innych schorzeń. U samców może wzrosnąć prawdopodobieństwo raka prostaty, u suk pojawiają się kłopoty z nietrzymaniem moczu. Dodatkowo mogą rozwijać się choroby układu kostnego (zwłaszcza u dużych psów) i niedoczynność tarczycy. Ponieważ zmienia się gospodarka hormonalna, konieczna będzie zmiana diety – pies po kastracji może mieć większe skłonności do otyłości.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.zpazurem.pl/artykuly/kastracja_psa_i_suki_-_na_czym_polega_


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama