Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:32
Reklama
Reklama

Radzyń Podlaski: Fotowoltaika pod nadzorem marszałka, solary pod lupą CBA

Radna Bożena Lecyk prosi mieszkańców Radzynia, którzy instalowali urządzenia fotowoltaiczne w ramach projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia”, o sprawdzenie, czy są zgodne z projektem. Twierdzi, że kilka na pewno nie jest. Pismo w tej sprawie trafiło już do urzędu marszałkowskiego, ponieważ inwestycję dofinansowano z funduszy unijnych. Tymczasem inną inwestycję związaną z czystą energią w mieście, wciąż bada CBA.
Radzyń Podlaski: Fotowoltaika pod nadzorem marszałka, solary pod lupą CBA

Autor: pixabay.com

Zdaniem radnej Bożeny Lecyk co najmniej kilka instalacji nie posiada przewidzianych w projekcie wyłączników różnicowo-prądowych, zabezpieczeń po stronie prądu zmiennego oraz modułu Wi-Fi, umożliwiającego monitoring instalacji oraz podłączenia do instalacji uziemiającej.

- Zainstalowanie tych elementów zgodnie z projektem zapewnia bezpieczeństwo instalacjom fotowoltaicznym, a także Państwa domowym instalacjom elektrycznym. Chroni je przed przepięciami i nagłymi skokami napięcia np. podczas wyładowań atmosferycznych. Analogicznie ich brak rodzi przeróżne ryzyka – informuje mieszkańców radna Lecyk. Prosi mieszkańców, by sprawdzili zgodność parametrów zamontowanych u nich instalacji, z danymi w projektach. Obecnie instalacje zakładane w ramach „Słonecznej Alternatywy dla Radzynia”, są objęte trwałością projektu, więc za ich funkcjonowanie odpowiada miasto, jako lider projektu i beneficjent funduszy, w ramach których w Radzyniu Podlaskim zainstalowano 78 instalacji fotowoltaicznych. - Jest to o tyle ważne, że w ostatnim czasie firma instalująca dokonuje przeglądów serwisowych i jeśli mieszkańcy braki w swojej instalacji, należy wpisać to w protokole przeglądu serwisowego – instruuje radna Lecyk. Zapowiada, że swojej strony będzie sprawę pilotować i dążyć do usunięcia wszystkich braków.

Marszałek zażądał protokołu z inwentaryzacji
Pierwszy krok został już poczyniony, bo pismo w tej sprawie trafiło do Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Wpłynęło pismo z dn. 7 października br., w którym zwrócono się z prośbą o kontrolę dotyczącą wyjaśnienia nieprawidłowości w czasie realizacji i zakończenia ww. projektu. Wyjaśnienie miało dotyczyć zarzutu, że instalacje fotowoltaiczne są niekompletne i mogą zagrażać bezpieczeństwu wewnętrznych instalacji elektrycznych w gospodarstwach domowych. W związku z powyższymi wątpliwościami strony zgłaszającej, Departament Kontroli i Audytu Wewnętrznego UMWL zwrócił się do beneficjenta (Miasto Radzyń Podlaski) z prośbą o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 29 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama