Region: Kto zanieczyścił rzeki?

  • 31.12.2020, 09:27
  • Anna Chodyka
Region: Kto zanieczyścił rzeki? Archiwum
WIOŚ w Warszawie przeprowadził w maju tego roku kontrolę w zakładzie produkcyjnym Krynica Vitamin w związku z zanieczyszczeniem rzeki Piszczanki będącej dopływem Krzny, które nastąpiło w wyniku odprowadzenia niedostatecznie oczyszczonych ścieków z terenu zakładu. Na firmę została nałożona grzywna, a sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Siedlcach.

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, przyczyną odprowadzania ścieków była nieprawidłowa praca oczyszczalni oraz układu kanalizacyjnego w wyniku intensyfikacji produkcji w okresie wiosenno-letnim, zauważono też brak wystarczających możliwości technologicznych i hydraulicznych cyklu oczyszczania ścieków.

W wyniku dokonanych w trakcie kontroli ustaleń WIOŚ w Warszawie złożył zawiadomienie o popełnieniu przez zakład przestępstwa z art. 182 kk do Prokuratury Rejonowej w Siedlcach oraz wymierzył dwie grzywny w postaci mandatu karnego za nieprzestrzeganie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Grzywny wynosiły 2 razy po 400 zł. - Rzeka Piszczanka jest dopływem rzeki Krzny w związku z tym istnieje możliwość, że zanieczyszczenie rzeki Piszczanki mogło przyczynić się do pogorszenia jakości wody w rzece Krznie. W związku z powyższym, sprawa jest w toku – informuje Iwona Zdunek starszy specjalista ds. Kontaktów z Mediami i Promocji z WIOŚ w Warszawie.

Niedoczyszczone ścieki?
Z kolei prezes firmy Krynica Vitamin Piotr Czachorowski, zaznacza, że nie wie, z czego wynika zanieczyszczenie Krzny.  - Nie mamy z tym żadnego związku i to nie jest pytanie do nas. Nie rozumiemy też, dlaczego nasz zakład jest łączony z zanieczyszczeniem Krzny. Znajdujemy się nad Piszczanką, która co prawda jest dopływem Krzny, ale od naszego zakładu do ujścia Piszczanki do Krzny jest około 15 kilometrów - zauważa. Dodaje, że firma od lat podejmuje działania prośrodowiskowe.  - W 2017 roku oddaliśmy do eksploatacji zakładową oczyszczalnię ścieków za ponad 2 mln zł. Wiosną bieżącego roku rozbudowaliśmy ją pod zwiększone moce produkcyjne. Zainwestowaliśmy w ten projekt 3 mln zł. Pojawiły się nowoczesne elementy, ulepszono proces usuwania zanieczyszczeń z dostarczanych ścieków, w tym filtracji. Dzięki temu nastąpiło zwiększenie wydajności instalacji dwukrotnie. W okresie uruchamiania nowej instalacji mogło dojść do przekroczenia parametrów jakości ścieków i odprowadzenia do Piszczanki niedostatecznie oczyszczonych ścieków. Jednak kontrola przeprowadzona wiosną w oddalonym o 4 km od zakładu miejscu nie wykazała, że zanieczyszczenie było spowodowane przez nasz zakład. W miejscu poboru próbek był wyczuwalny zapach gnojowicy, a wiosna tradycyjnie jest okresem nasilonych oprysków na pobliskich polach – stwierdza prezes Krynicy Vitamin. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 29 grudnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
OFM
OFM 02.01.2021, 10:11
Najgorsze jest to, że ta firma truciznę leje nie tylko do rzeki, ale i do...puszek, a ludzie to piją...
czyt
czyt 01.01.2021, 21:37
Pobór wody do produkcji, powinien być poniżej odprowadzenia ścieków i się problem rozwiąże sam.
ekolog
ekolog 01.01.2021, 16:39
czyli co? czy ten tekst jest po to by zasiać dziennikarski ferment wokół rozwijającej się nowoczesnej firmy? któryś urzędnik nie dostał w łapę? konkurencji się krynica Vitamin nie podoba? czy jakaś chlewnia chce oddalić podejrzenia od siebie?

Pozostałe