Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:15
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Sławatycze: Brodacze przegnali stary rok

Zwyczaj żegnania starego roku przez brodaczy w Sławatyczach, odbył, mimo pandemii podobnie się jak w poprzednich latach. Przebrani w barwne stroje młodzi mężczyźni rozbawiali mieszkańców i przybyłych gości, straszyli dzieci i brali na tzw. hocki młode panny, co według obyczaju ma zapewnić powodzenie w nadchodzących miesiącach. Natomiast konkurs na Brodacza Roku 2020 odbył się przez internet. Wydarzenie zostało objęte patronatem Słowa Podlasia.
Sławatycze: Brodacze przegnali stary rok

- W czasie konkursu, na Facebooku można było oddać swój głos na konkretnego brodacza. Każdy z nich miał nagraną własną prezentację. Głosowanie trwało od 29 grudnia do 31 grudnia. W konkursie wzięło dziewięciu brodaczy. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, oddano ponad 2500 głosów. Każdy post ze zdjęciami czy filmikami, na których byli brodacze miał od 20 tys. do 80 tys. odbiorców – mówi wójt Arkadiusz Misztal.

Dodaje, że dzięki temu, tradycją brodaczy zainteresowały się osoby z całej Polski. – Zdjęcia i filmy trafiły na wiele grup, w tym turystycznych i dotyczących kultury oraz folkloru. Co roku zwyczaj przyciąga lokalne i krajowe media, tym razem było podobnie – przyznaje wójt Sławatycz. Wyjaśnia, iż sławatycką tradycję można obserwować przez ostatnie trzy dni starego roku.

Zwyczaj ma kilkaset lat
– Zwyczaj ma kilkaset lat. Dokładnie ile – nie wiadomo, dlatego, że nie ma zachowanych źródeł. Z pewnością jest to ponad sto lat, a prawdopodobnie dużo, dużo więcej. Młodzi mężczyźni przebierają się w wysokie czapki, ozdobione kwiatami. Ręcznie wykonanymi, jeszcze kilka tygodni przed rozpoczęciem tradycji. Do czapek przyczepione są długie, kolorowe wstążki wykonane z bibuły, a na twarzach brodacze mają maski. Często z długimi, zakrzywionymi nosami, w kolorze czerwonym. Maski są też wykonywane ręcznie i powstają ze skóry. Brodacze mają też pomalowane oczy. Do maski doczepione są wąsy i bardzo długa broda wykonana z włókna lnianego. Symbolizuje ona wiek, starość, doświadczenie oraz to, co stary rok czyli przemijanie – tłumaczy wójt Arkadiusz Misztal. Zaznacza, że każdy brodacz ma też kożuch nałożony baranicą na zewnątrz, a na nogach tzw. słomianki. Jest to niemłócona słoma obwiązana sznurkiem. (...)

Brodacze trafią na listę

Z kolei Bolesław Szulej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, przypomina, iż tradycja brodaczy jest bardzo dobrze udokumentowana, szczególnie od 1991 r. kiedy zaczęły powstawać filmy o tym unikatowym zwyczaju. Przyznaje też, że GOK jest w posiadaniu zdjęć upamiętniających obrzęd jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, a także późniejszych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Od lat osiemdziesiątych ogromne archiwum poświęcone brodaczom zgromadził fotoreporter Słowa Podlasia Adam Trochimiuk, który przez lata odwiedzał Sławatycze. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 stycznia

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
artur 28.12.2021 12:08
wprowadza się czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r."  Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/ograniczenia-na-granicy-projekt,511733.html

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama