Gmina Tuczna: Drugi etap rewitalizacji na finiszu

  • 09.01.2021, 16:54
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Tuczna: Drugi etap rewitalizacji na finiszu UG Tuczna
W gminie Tuczna kończą się prace modernizację obiektów po byłej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Powstanie tam spółdzielnia socjalna o dwóch profilach działalności. Prace prowadzone są w ramach rewitalizacji.

Samorząd przejął obiekty i działkę z uwagi na zaległości podatkowe wobec gminy. – Kilka lat czekaliśmy na jakieś środki zewnętrzne, aby stworzyć spółdzielnię socjalną. W wyniku naboru do projektu „Rewitalizacja Gminy Tuczna” otrzymaliśmy wsparcie i w tym roku, na wiosnę otworzymy tam spółdzielnię socjalną – wyjaśnia wójt Zygmunt Litwiniuk.

Modernizację, adaptację i wyposażenie budynków gmina przeprowadza ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. 

– Planuję zatrudnić przynajmniej 5 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na dole budynku ma powstać zakład usługowy. Będzie świadczyć usługi mechaniczne samochodów i sprzętu rolniczego. Na górze zaś powstanie pracownia gastronomiczna, która będzie zapewniała catering dla lokalnych przedsiębiorców i realizowała usługi dożywiania z programu „Pomoc żywnościowa w szkole i domu” – opowiada Litwiniuk. Koszt modernizacji budynku to 1 259 874,58 zł, a wyposażenie wyceniono na 269 056,80 zł. 

W ramach rewitalizacji gmina ma do zrealizowania kilka inwestycji. W 2019 r. uporządkowano i zagospodarowano teren wokół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej, na 2020 r. zaplanowano remont i wyposażenie pracowni pod spółdzielnię socjalną, a w 2021 r. modernizację świetlic wiejskich w Żukach, Bokince Królewskiej i Wólce Zabłockiej. Kwota, jaką pozyskała gmina Tuczna to 2 958 741,44 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 3 929 412,23 zł.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe