Biała Podlaska: Do Eldorado wciąż nam daleko

  • 15.01.2021, 08:18
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Do Eldorado wciąż nam daleko
Jaki jest plan miasta na zwiększenie dochodów własnych? Zdaniem Białej Samorządowej potrzebny jest precyzyjny plan rozwoju inwestycji w Białej Podlaskiej. – Tymczasem słyszę głosy, że nasze miasto dla inwestorów jest nieprzyjazne – mówi Bogusław Broniewicz, szef stowarzyszenia Biała Samorządowa i przewodniczący rady miasta. – Znam sytuację, gdy przedsiębiorca odbił się od drzwi magistratu i zarejestrował 150 ciągników siodłowych w innym mieście.

Radni Białej Samorządowej podsumowując dwa lata prezydentury obecnego prezydenta zwracają uwagę na to, że prowadzone obecnie przez miasto inwestycje są wynikiem pozyskanych kilka lat temu środków zewnętrznych. Im natomiast brakuje napędu dochodów, jaki generowaliby przedsiębiorcy prywatni, działający prężnie na terenie miasta.

- Ja sygnalizowałem, że potrzebne jest zwiększenie dochodów własnych. Martwi mnie choćby widok lokali użytkowych w naszym mieście, gdzie w co drugim oknie widzę informację, wynajmę, sprzedam. Coraz mniej jest osób chętnych do otwierania działalności gospodarczej w naszym mieście, a to dzięki nim miasto znacząco powiększa swoje dochody – mówi Bogusław Broniewicz.

Wojsko nie wystarczy
Miasto jest w całości strefą ekonomiczną, od kiedy rząd zdecydował, że cały kraj jest taką strefą. Biała Podlaska miała 64 ha terenów w obrębie byłego lotniska, które mogłyby zostać przeznaczone pod inwestycje. Te działki ponad rok temu zostały przekazane wojsku, gdy armia przejęła lotnisko. Prezydent Michał Litwiniuk ostatnio poinformował, że w 2021 roku wojsko z tytułu działalności na terenie miasta zapłaci podatek od nieruchomości w wysokości 1,3 mln zł. – Oczywiście jest to ważne, że armia tu będzie, ale to tylko jeden filar, na którym nie możemy opierać całej przyszłości. Mamy już doświadczenia z takim stawianiem na jedną kartę – mówi Broniewicz. - Niestety nasze miasto dziś żyje głównie z działalności instytucji budżetowych. To niedobra sytuacja.

Uważa, że miastu brakuje szerszej perspektywy i strategii na rozwój przedsiębiorczości. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec miasta bp
Mieszkaniec miasta bp 18.01.2021, 21:53
Fajnie że miasto kupiło nowe autobusy ale minus jest tego że kosztem mieszkańców bo to my będziemy płacić nawet 2* więcej za bilety miesięczne
Biznesmen
Biznesmen 15.01.2021, 13:34
Gmina Miejska Biała Podlaska- dzięki swoim genialnym urzędnikom- jest dla każdego nieprzyjazna.Zaraz to będzie wiocha przy Rakowiskach bo w porównaniu do Międzyrzeca Podlaskiego, to już od lat wiocha.
Radekkpr
Radekkpr 15.01.2021, 11:45
Broniewicz kiedyś WYLICZYŁ darmową komunikacje miejską za czasów Stefaniuka. Aż tu nagle głosuje za podwyżkami cen biletów miejskich...... wszystko fajnie ale Broniewicz czy Jakubiec takim gadaniem nie zmieni sytuacji w naszym mieście, jedyne co mogliby zmienić to samozwańczych prezesów w miejskich spółkach tak jak zrobił to obecny Litwiniuk i na tym kończy się jego prezydentura......
Marian
Marian 15.01.2021, 10:57
Najpierw Vahap Toy (za kadencji prezydenta Czapskiego) chciał zrobić w mieście drugie Las Vegas, później Stefaniuk demontaż samolotów, no teraz Litwiniuk wojsko niby Ok., Miasto opierające się na budżetówce jest skazane na "kolesiostwo". Chyba, że to jest metoda na jego rządzenie mierny ale wierny (skąd my to już znamy)
Jjo
Jjo 16.01.2021, 21:11
Tylko wojska nie zawdzięczamy Litwiniukowi. Można rzec że za jego kadencji . O lokalizacji wojska decydują na samym szczycie. Czy się komuś podoba czy nie to PiS zadziałał na rzecz rozwoju tego terenu a nie Litwiniuk. Co on ma do powiedzenia w sprawie lokalizacji jednostek? Zadzwonił do Błaszczak ?
Paczek
Paczek 15.01.2021, 11:39
Litwiniuk ma tyle do wojska co doświadczenia jego prezesi od pączków

Pozostałe