Gmina Biała Podlaska: Opłaty za śmieci idą w górę

  • 15.01.2021, 13:35
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Gmina Biała Podlaska: Opłaty za śmieci idą w górę
Na ostatniej w ubiegłym roku sesji rady gminy zdecydowali, że w roku 2021 mieszkańcy będą płacić więcej na odbiór śmieci. Ma to związek z ciągle rosnącymi kosztami gospodarowania odpadami oraz zwiększającą się z roku na rok ich ilością.

Ostatnia w ubiegłym roku sesja rady gminy Biała Podlaska odbyła się tuż przed świętami, 22 grudnia. Jedną z kilku podejmowanych przez radnych uchwał była ta „w sprawie określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty”.

Przypomnijmy w 2020 roku mieszkańcy płacili 18 zł od osoby w przypadku zbiórki selektywnej odpadów i gospodarstwa domowego liczących do 3 osób, a 72 zł od gospodarstwa liczącego 4 i więcej osób. W przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów było to 40 zł od osoby w gospodarstwie do 3 osób, a 160 zł od gospodarstwa powyżej 3 osób.

W 2021 roku opłaty te wzrosną – 20 złotych będą płaciły osoby zbierające odpady w sposób selektywny i zamieszkujące gospodarstwa do 3 osób. W przypadku gospodarstw domowych liczących 4 i więcej osób, stawka ta będzie stała i wynosić będzie 80 złotych. Wysokie opłaty będą obowiązywać w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów, bowiem opłata będzie wynosiła 60 zł od osoby, a w przypadku gospodarstwa domowego liczy 4 i więcej osób, to będzie 240 zł od gospodarstwa. Z czego wynikają podwyżki? – Podwyżki wynikają wprost z przyrostu ilości odpadów, które analizując rok 2019 i rok 2020 zanotowaliśmy. Nasi mieszkańcy produkują o 300 ton odpadów, a one muszą być zabrane i wywiezione – tłumaczył podczas sesji rady gminy, zastępca wójta Adam Olesiejuk. Dodatkowo wyliczone koszty odbioru śmieci przez zakład gospodarowania odpadami i dowiezienie odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), opłata PSZOK oraz koszty administracyjne to łącznie aż 2, 55 mln złotych. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe