Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom

  • 16.01.2021, 10:01
  • Anna Chodyka
Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom
Z socjolog Ewą Tatarczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej rozmawia Anna Chodyka.

Czy pandemia wpływa na nasilanie się uzależnień?

Pandemia powoduje, że ludzie czują się odseparowani i nie mogą zaspokajać podstawowych potrzeb związanych z kontaktami społecznymi. To wywołuje uczucie osamotnienia, izolacji. Sprawia też, że emocje wchodzą na plan pierwszy.

Obecnie wiele osób czuje się sfrustrowanych, ma w sobie wiele złości. W dodatku nie otrzymuje dla siebie potrzebnych informacji zwrotnych na swój temat, od innych ludzi. Jest to trudne, gdyż np. pochwalenie przez szefa czy kolegów z pracy pomaga w budowaniu samooceny. Kiedy nie mamy możliwości tworzenia więzi społecznych, które są piekielnie ważne, łatwiej jest popaść w uzależnienie. Do podtrzymywania prawidłowych relacji niezbędne jest podtrzymywanie także kontaktu fizycznego. Jeżeli go nie ma, to więzi słabną. W takim przypadku rodzi się poczucie alienacji, co powoduje, że człowiekowi jest źle. Wówczas dana osoba przestaje radzić sobie z emocjami i zaczyna szukać środków, które zagłuszą, to co się w niej dzieje.

Co wpływa na popadnięcie w uzależnienia?

Na uzależnienie się mają wpływ trzy czynniki. Dotyczą funkcjonowania emocjonalnego, społecznego oraz uwarunkowań genetycznych, które mogą wpływać na większą skłonność do uzależnienia. Żeby doszło do uzależnienia muszą wystąpić przynajmniej dwa z tych trzech czynników. Jeśli nawet istnieje genetyczna podatność na uzależnienia, ale mamy wpływ na sferę emocjonalną i społeczną, to jest to skuteczna broń do zabezpieczenia się przed potencjalnym uzależnieniem. Ten mechanizm dotyczy wszystkich, zarówno młodzieży jak i dorosłych. Uzależnienia mają bardzo różne oblicza, w obecnym czasie oprócz środków psychoaktywnych czyli narkotyków czy dopalaczy bądź alkoholu, mamy do czynienia z uzależnieniami od różnych czynności np. od Internetu, telefonu komórkowego, od zakupów, gier hazardowych lub związane z seksem. (...)

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe