Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:28
Reklama
Reklama

Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom

Z socjolog Ewą Tatarczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej rozmawia Anna Chodyka.
Wywiad Słowa: Pandemia sprzyja uzależnieniom

Czy pandemia wpływa na nasilanie się uzależnień?

Pandemia powoduje, że ludzie czują się odseparowani i nie mogą zaspokajać podstawowych potrzeb związanych z kontaktami społecznymi. To wywołuje uczucie osamotnienia, izolacji. Sprawia też, że emocje wchodzą na plan pierwszy.

Obecnie wiele osób czuje się sfrustrowanych, ma w sobie wiele złości. W dodatku nie otrzymuje dla siebie potrzebnych informacji zwrotnych na swój temat, od innych ludzi. Jest to trudne, gdyż np. pochwalenie przez szefa czy kolegów z pracy pomaga w budowaniu samooceny. Kiedy nie mamy możliwości tworzenia więzi społecznych, które są piekielnie ważne, łatwiej jest popaść w uzależnienie. Do podtrzymywania prawidłowych relacji niezbędne jest podtrzymywanie także kontaktu fizycznego. Jeżeli go nie ma, to więzi słabną. W takim przypadku rodzi się poczucie alienacji, co powoduje, że człowiekowi jest źle. Wówczas dana osoba przestaje radzić sobie z emocjami i zaczyna szukać środków, które zagłuszą, to co się w niej dzieje.

Co wpływa na popadnięcie w uzależnienia?

Na uzależnienie się mają wpływ trzy czynniki. Dotyczą funkcjonowania emocjonalnego, społecznego oraz uwarunkowań genetycznych, które mogą wpływać na większą skłonność do uzależnienia. Żeby doszło do uzależnienia muszą wystąpić przynajmniej dwa z tych trzech czynników. Jeśli nawet istnieje genetyczna podatność na uzależnienia, ale mamy wpływ na sferę emocjonalną i społeczną, to jest to skuteczna broń do zabezpieczenia się przed potencjalnym uzależnieniem. Ten mechanizm dotyczy wszystkich, zarówno młodzieży jak i dorosłych. Uzależnienia mają bardzo różne oblicza, w obecnym czasie oprócz środków psychoaktywnych czyli narkotyków czy dopalaczy bądź alkoholu, mamy do czynienia z uzależnieniami od różnych czynności np. od Internetu, telefonu komórkowego, od zakupów, gier hazardowych lub związane z seksem. (...)

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama