Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 05:53
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gospodarka: Otwieramy firmy. Mamy dość!

Część przedsiębiorców z całego kraju ma dość rządowych obostrzeń i otwiera swoje biznesy. Powołują się m.in. na wyrok opolskiego sądu, który uznał, że wiosenne rozporządzenie Rady Ministrów zakazujące wówczas prowadzenia działalności gospodarczej, jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kazimierczak zaapelował do premiera o przywrócenie mapy drogowej dotyczącej gospodarki. - Obok kryzysu pandemicznego fundujemy sobie gigantyczny kryzys gospodarczy - twierdzi prezes ZPP. Tymczasem rząd chwali się miliardami na odbudowę gospodarki.
Gospodarka: Otwieramy firmy. Mamy dość!

Autor: pexels.com

- Zwracam się do Pana z apelem o przywrócenie ogłoszonej w listopadzie mapy drogowej dotyczącej gospodarki w czasie pandemii. Ogłoszona mapa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, wskazywała jasne kryteria, którymi będzie kierował się rząd w zarządzaniu kryzysem COVID-19 – pisze w liście do premiera Morawieckiego prezes ZPP Cezary Kazimierczak. W całej Polsce przedsiębiorcy mają dość siedzenia w domach. Szczególnie ci, którzy nie otrzymali wsparcia z tzw. tarcz antykryzysowych. 

Nie stać nas na lockdown
Kazimierczak wyjaśnia, że chodzi o kryteria oparte o liczbę nowych zakażeń, na podstawie których rząd miał kwalifikować poszczególne części kraju do stref zielonej, żółtej lub czerwonej. Do stref przypisane były obostrzenia, które miały w nich obowiązywać. Rząd ogłosił jednak całą Polskę strefą czerwoną, w której obowiązują najostrzejsze obostrzenia. Co więcej, przedłużył je co najmniej do końca stycznia. - Niestety, na skutek jakichś wróżb – rząd bez słowa wytłumaczenia, wycofał się z mapy ogłaszając pełny lockdown. Czemu wróżb? Nie istnieje chyba żaden oficjalny dokument, badanie, analiza, które wskazywałoby konieczność takiego rozwiązania - pisze w otwartym liście Kaźmierczak. Dodaje też, że kraju nie stać na lockdown. - Panie Premierze! Nie stać nas dalej. Nie jesteśmy bogatym krajem zachodnim. Cena lockdownu, liczona jako ubytek PKB, w Niemczech to 3,5 mld euro tygodniowo. Hipotetycznie zatem, dwa lata zamknięcia gospodarki to dla Niemców koszt ok. 360 mld euro. PKB per capita zmniejszyłby się z poziomu ok. 41 tysięcy euro do ok. 37 tysięcy euro. Nominalny PKB per capita Polski w 2019 r. wynosił ok. 13 tys. euro. Innymi słowy, po dwóch latach lockdownu Niemcy zbiednieliby, ale wciąż byliby nominalnie prawie trzykrotnie zamożniejsi od Polaków w szczycie koniunktury – to pokazuje, że niektóre z państw europejskich stosunkowo łatwo decydują się na zamknięcie gospodarki, ponieważ jest to dla nich ekonomicznie trudny, ale nie zabójczy ruch" - wyjaśnił prezes ZPP.

Nie możemy dłużej czekać
Mimo obostrzeń wielu polskich przedsiębiorców otwiera się. Niektóre przedsiębiorstwa ogłaszają się wprost i zapraszają klientów. W województwie lubelskim otworzyli się m.in. kawiarnia Kawałeczek w Lublinie czy  Laser Factory Zamość Centrum Rozrywki. - Kochani po długich namysłach, rozmowach z radcami prawnymi, adwokatami nie jesteśmy w stanie czekać w nieskończoność na pomoc państwa!!!! Przez okres pandemii nie zwolniliśmy ani jednego pracownika, nie otrzymaliśmy również ani złotówki z tarcz antykryzysowych (odmowa). Sytuacja jaka dotknęła nas i wielu przedsiębiorców w Zamościu doprowadzi do zadłużenia i bankructwa! – czytamy na facebookowym profilu zamojskiego centrum rozrywki. Do akcji dołączyły też firmy z Mazowsza, np. restauracja Q&Q Legionowo. W mediach głośno też o lodowisku w Szczecinie, które zaczęło funkcjonować jako kwiaciarnia. Przedsiębiorcy mają wsparcie w prawnikach, którzy na profilach swoich kancelarii doradzają, jak otworzyć biznesy mimo panujących obostrzeń. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 stycznia 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama