Radzyń Podlaski: Miasto opublikowało oświadczenie bijące w radną

  • 21.01.2021, 09:22 (aktualizacja 22.01.2021, 09:16)
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Miasto opublikowało oświadczenie bijące w radną Archiwum
- Burmistrz Radzynia w sposób haniebny wykorzystuje oficjalne kanały komunikacji do oczerniana jedynej radnej, która ma odwagę wprost wskazywać zaniedbania w działaniach władzy - Bożeny Lecyk. A ja mówię - właśnie takich radnych potrzebuje nasz kraj w kryzysie do jakiego doprowadziły go brudne, polityczne gry politykierów – pisze na swoim publicznym profilu Jakub Jakubowski, radny powiatowy i lider regionalny ruchu Polska 2050.

Co tak poruszyło radnego Jakubowskiego? Reakcja na działania radnej miejskiej Bożeny Lecyk, która zaapelowała do mieszkańców Radzynia Podlaskiego, użytkowników instalacji z projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia”, by zażądali kontroli swoich urządzeń, bo mogą być zainstalowane niezgodnie z projektem. Projekt był realizowany w 2018 roku, przez miasto Radzyń Podlaski w oparciu o środki unijne. Trwałość projektu, czyli okres w którym instalacje są własnością beneficjenta, czyli miasta, minie w 2023 roku. Do tego czasu, jak informuje radna, mieszkańcy powinni sprawdzić swoje urządzenia, bo później przejdą na ich własność i staną się ich problemem.

Radna interweniowała
Zdaniem radnej Bożeny Lecyk co najmniej kilka instalacji nie posiada przewidzianych w projekcie wyłączników różnicowo-prądowych, zabezpieczeń po stronie prądu zmiennego oraz modułu Wi-Fi, umożliwiającego monitoring instalacji oraz podłączenia do instalacji uziemiającej. - Zainstalowanie tych elementów zgodnie z projektem zapewnia bezpieczeństwo instalacjom fotowoltaicznym, a także domowym instalacjom elektrycznym. Chroni je przed przepięciami i nagłymi skokami napięcia np. podczas wyładowań atmosferycznych. Analogicznie ich brak rodzi przeróżne ryzyka – informowała mieszkańców radna Lecyk.

Skąd te wątpliwości, co do jakości instalacji? Radna skonsultowała swoją z niezależnym specjalistą, który wskazał jej uchybienia. Zapewnia, że zna kilku innych posiadaczy fotowoltaiki z tego samego projektu, którzy również zgłaszają nieprawidłowości. Na początku października ub.r. skierowała więc pismo w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Zwrócono się z prośbą o kontrolę dotyczącą wyjaśnienia nieprawidłowości w czasie realizacji i zakończenia ww. projektu. Wyjaśnienie miało dotyczyć zarzutu, że instalacje fotowoltaiczne są niekompletne i mogą zagrażać bezpieczeństwu wewnętrznych instalacji elektrycznych w gospodarstwach domowych – informował Słowo Podlasia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 stycznia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe