Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:04
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Powiat radzyński: Do pewnych działań nie da się wrócić

Miejska rada zdecydowała, że od 1 września Szkoła Podstawowa nr 1 nie będzie już prowadzić zajęć dydaktycznych w ośrodku OHP w Maryninie. Zadanie przejęła cztery lata temu od ówczesnego gimnazjum w Czemiernikach. – Do pewnej działalności chyba nie da się już wrócić – mówi Ireneusz Kaczorek, pytany, czy dziś szkoła w Czemiernikach byłaby zainteresowana wznowieniem współpracy z OHP.
Powiat radzyński: Do pewnych działań nie da się wrócić

Autor: OHP w Maryninie/Facebook

Gdy w 2000 roku wprowadzono nowy typ szkoły między podstawówką a nauczaniem średnim, żadna z placówek w Radzyniu nie zgłosiła chęci kształcenia na poziomie gimnazjalnym młodzieży z Marynina. Wyzwania podjęło się Publiczne Gimnazjum im. Michała Lisowskiego w Czemiernikach. Współpraca nauczycieli gimnazjum z OHP zakończyła się z chwilą wygaszenia szkoły. Od września 2017 roku wychowankowie ośrodka w Maryninie, kończąc klasę 6-tą podstawówki, rozpoczęli kształcenie w klasie 7-mej z radzyńską kadrą z SP1 .

Wówczas dyrekcja czemiernickiego gimnazjum, o zmianie partnera w nauczaniu podopiecznych ośrodka w Maryninie, dowiedziała się, z przekazu władz miasta Radzyń Podlaski. Zaskoczenie było duże. – Wykorzystali okazję, że będą zmiany w formule nauczania i na uczenie dzieci w 7-ych i 8-ych klasach podstawówki podpisali umowę ze szkołą w Radzyniu. Nas stawia to w bardzo trudnej sytuacji – mówił wówczas Ireneusz Kaczorek, dyrektor czemiernickiego gimnazjum i dodawał, opisując sytuację. – W OHP miałem ostatnio 4 oddziały, wcześniej 5. Gdy odpadną nam zajęcia w klasie pierwszej, nie zapewnimy wszystkim nauczycielom pracy w Czemiernikach. Nabór w hufcach to było ostatnio 60 uczniów – wylicza Kaczorek.

Szkoła reformę oświatową odczuła więc znacznie bardziej, niż gdyby chodziło tylko o likwidację gimnazjum. Dziś dyrektor Kaczorek przyznaje, że wówczas rozstać się musiał z około 10 do 12 nauczycielami. – Część znalazła pracę w innych placówkach, część odeszła na emeryturę. To był trudny czas – przyznaje. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 stycznia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama