Sławatycze: Mistyczne święto Jordanu nad Bugiem

  • 27.01.2021, 18:30
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Sławatycze: Mistyczne święto Jordanu nad Bugiem
Święto Chrztu Pańskiego zwane także świętem Jordanu to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w Kościele prawosławnym. Tego dnia oprócz uroczystego nabożeństwa odbywa się Wielikaja Agiasma, czyli Wielkie Poświęcenie Wody. Kapłan święci wodę, jeśli to możliwe w jej naturalnym środowisku, najczęściej w rzece. W naszym regionie to mistyczne święto obchodzone jest z pełną celebracją w Sławatyczach, w parafii pw. Opieki Matki Bożej, gdzie od 2006 uroczystości odbywają się na brzegu Bugu. Jak co roku, i w tym obchody święta przyciągnęły rzeszę fotografów z całej Polski.

Święto Jordanu zwane także w kulturze prawosławnej „Bohojawlenije” oraz „Kreszczenije Hospodnije” to pamiątka chrztu Jezusa w Jordanie i jedno z najważniejszych świąt cerkiewnych. Według nauki Kościoła Wschodniego dało ono początek chrześcijaństwu i stało się fundamentem wiary.

Sławatycka tradycja
Zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzone jest 6 stycznia (według kalendarza gregoriańskiego - 19 stycznia. Tego dnia uroczystości święta Jordanu odbyły się również w parafii pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach. Jak co roku, już od 2006 r., uroczystemu nabożeństwu towarzyszy procesja wiernych z cerkwi nad brzeg Bugu, gdzie kapłan święci rzeczną wodę. Ten rytuał zwany jest Wielikają Agiasmą. Warto wspomnieć, że do V stulecia celebrowano go tylko nad historycznym Jordanem. (...)

 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 26 stycznia

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe