Region: W tym roku gramy z głową!

  • 29.01.2021, 09:22
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Region: W tym roku gramy z głową!
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co prawda bez wielkiej wspólnej fety i koncertów w plenerze, ale trudności nie powstrzymują fundacji Jurka Owsiaka i 120 tysięcy wolontariuszy przed organizacją jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce. W naszym regionie również powstało kilka sztabów, a na ulice wielu miejscowości 31 stycznia wyjdą setki wolontariuszy z puszkami i serduszkowymi wlepkami. Już teraz można licytować przeróżne gadżety, będą też koncerty online, aukcje na Facebooku i kiermasze. Praca w naszych sztabach wre!

W tym roku WOŚP zagra już po raz 29., a hasłem przewodnim edycji jest „Gramy z głową”, bowiem pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Przypomnijmy, że pierwotnie finał odbyć miał się 10 stycznia, jednak obostrzenia rządowe sprawiły, że zapadła decyzja o przełożeniu głównej akcji na 31 stycznia. Mimo więc trudności spowodowanych epidemią Covid-19 Fundacja WOŚP i łącznie 120 tysięcy wolontariuszy już pracują w pocie czoła, by i tym razem zebrać jak najwięcej pieniędzy na pomoc innym. W naszym regionie zarejestrowało się kilka sztabów. Opisujemy, jakie akcje i atrakcje w ramach 29. finału WOŚP przygotowały ekipy z południowego Podlasia.

Biała Podlaska
Sztab WOŚP Biała Podlaska nr 3442 od lat zaangażowany jest bardzo mocno w organizację kolejnych finałów. Nic więc dziwnego, że i w tym choć nietypowym roku wolontariusze na czele z wieloletnim szefem sztabu posłem i doktorem Riadem Haidarem przygotowali mnóstwo atrakcji. Na ulicach Białej Podlaskiej pieniądze do puszek zbierać będzie 270 wolontariuszy. – Działań jest naprawdę sporo. Będzie live ze sztabu, licytacje na Allegro i w czasie transmisji na żywo w niedzielę, morsowanie i kilka innych niespodzianek. Oczywiście wszystko organizujemy z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wolontariuszy – przekazuje Jakub Motyczka z bialskiego sztabu. W mieście stanęło też kilka stacjonarnych puszek, do których od kilku dni można wrzucać pieniądze. Te punkty to: Epaka przy ul. Sapieżyńskiej 8/4, Numazu Sushi & Thai, Centrum Handlowe SAS, Urząd Miasta Biała Podlaska, ZS nr 4 na Akademickiej, Mydlarnia u Franciszka, Gabinet Stomatologiczny Grzegorza Makarewicza, Gabinet Weterynaryjny Andrzeja Iwanickiego.

 

Do wylicytowania na Allegro są m.in. kolacja dla dwojga i wizyta w Sejmie RP z posłem Riadem Haidarem, 5 ton ekogroszku od firmy Petrodom, lot balonem, rower prezydenta Białej Podlaskiej czy zestaw gadżetów od Bialskiego Klubu Morsa. Na aukcję swoje obrazy przekazali też bialscy artyści m.in. Renata Sobczak,  Piotr Kowieski, Kamil Jarosz czy Adam Korszun. A to tylko niewiele z fantów, które cały czas można licytować na Allegro WOŚP Biała Podlaska.  Przez całą niedzielę, co godzinę na facebookowym profilu bialskiego sztabu będzie można oglądać transmisję na żywo z wydarzenia. Dodatkowo bialski sztab założył swoją eSkarbonkę, do której możemy „wrzucać” pieniądze za pomocą płatności online. Znajdziemy ją na stronie www.wosp.org.pl w zakładce „Sztaby” przy nazwie wybranego sztabu. 31 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 rozpocznie się o godz. 10:00 turniej tenisa stołowego o puchar szefa sztabu WOŚP. Zapisy trwają do 28 stycznia pod nr. tel. 793 009 432.

W bialski finał włączyli się też strażacy z OSP Sławacinek Stary, którzy 31 stycznia zorganizują zbiórkę krwi i osocza ozdrowieńców. - W tym roku, zachęcamy was do oddawania krwi, a w szczególności ozdrowieńców do oddania osocza dla osób walczących z Covid-19.  Krew to lek, którego nie da wyprodukować. Można ją tylko pobrać od drugiego człowieka – zachęcają druhowie. Krew i osocze będzie można oddawać od godz. 9:00 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białej Podlaskiej przy ul. Terebelskiej 57/65.

 

Radzyń Podlaski
Radzyński sztab w tym roku również, pomimo pandemii, zaplanował wiele działań. Nie będzie koncertu z licytacjami, ale to nie oznacza, że Orkiestra tutaj nie zagra. Wolontariusze jak co roku wyjdą na ulice z puszkami, będzie ich 52. Będą kwestować nie tylko w Radzyniu, ale też w wielu innych miejscowościach, bowiem sztab miasta postanowił połączyć siły z grupami z innych gmin na terenie powiatu.

 

Radzyński sztab również założył swoją eSkarbonkę. – Zdecydowaliśmy się założyć taką skarbonkę we współpracy ze Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek w Radzyniu Podlaskim, która wewnętrznie wśród swoich pracowników we wszystkich oddziałach w Polsce, przeprowadza aukcje i licytacje, a cały dochód z akcji przeprowadzonej przez Spomlek trafia do radzyńskiej eSkarbonki – opowiada Robert Mazurek, szef radzyńskiego sztabu WOŚP.

Sztab nie rezygnuje też w tym roku z licytacji przedmiotów. Wstępne licytacje odbędą się na portalach społecznościowych Radzyńskiego Ośrodka Kultury oraz fanpage „Kocham Radzyń”, gdzie każdy chętny będzie mógł w komentarzach podawać kwoty. – W dniu finału wszystkie fanty będą wyłożone w siedzibie ośrodka kultury i będzie przy nim podana najwyższa, podana w komentarzach kwota. Każdy w godzinach od 14 do 18 będzie mógł przyjść do naszej siedziby i jeśli się zdecyduje podać kwotę wyższą wraz ze swoim numerem telefonu. W poniedziałek będziemy się z daną osobą kontaktować. Licytacje będą więc częściowo internetowe, a po części stacjonarne – tłumaczy Mazurek. Już niebawem na Facebooku pojawią się opisy przedmiotów i szczegółowe informacje , dotyczące aukcji.

Międzyrzec Podlaski
Orkiestra zagra też w Międzyrzecu Podlaskim. W tym roku z powodu epidemii nie będzie on miał hucznego charakteru. Większość wydarzeń odbędzie się w Internecie. – To będzie dość eksperymentalny finał. Zrobimy na pewno aukcję online na Facebooku międzyrzeckiego sztabu. Do wylicytowania będą przede wszystkim gadżety WOŚP, ale może pojawią się też przedmioty przekazane przez lokalnych przedsiębiorców. Założyliśmy też eSkarbonkę, na którą można wpłacać pieniądze przez Internet – informuje Anna Czerwińska, szef sztabu WOŚP Międzyrzec Podlaski.

 

W ramach międzyrzeckiego finału Centrum Praktyk Artystycznych Art Ovo zorganizuje kiermasz rękodzieła w dniach 27-31 stycznia. Na ulicach miasta nie zabraknie jednak wolontariuszy. – Wolontariusze oczywiście są najważniejsi i oni pojawią się na ulicach naszego miasta. Przez sytuację związaną z epidemią Covid-19 nie udało się zarejestrować 70 wolontariuszy, a taką liczbę miał przypisaną nasz sztab, ale i tak jesteśmy zadowoleni, że zgłosiło się 40 osób – dodaje Czerwińska. Wspomniane licytacje rozpoczną się już 27 stycznia od godz. 12:00 i potrwają do 31 stycznia do godz. 15:00 na Facebooku WOŚP Międzyrzec Podlaski. W finałową niedzielę o godz. 12:00 na międzyrzeckich jeziorkach, Międzyrzecka Grupa Biegowa zorganizuje wydarzenie pod hasłem „Morsujemy z głową”.

Terespol
Na ulice Terespola także wyjdą wolontariusze. – Mamy 20 osób, młodych ludzi, którzy bardzo chętnie się zgłaszali, zresztą jak co roku. Licytacje gadżetów, również przekazanych przez lokalnych artystów i przedsiębiorców, też się odbędą – informuje szef sztabu WOŚP Terespol, Łukasz Pogorzelski. Obecnie na facebookowym wydarzeniu „29 finał WOŚP w Terespolu” trwa ankieta, w której mieszkańcy wybierają najbardziej dogodny dla nich portal społecznościowy do przeprowadzenia aukcji. – Myślimy, że kilka licytacji uda się zorganizować na żywo w Internecie, resztę przeprowadzimy na Allegro – wyjaśnia Pogorzelski. Zachęca również do śledzenia wydarzenia na Facebooku, tam sukcesywnie będą pojawiać nowe informacje na temat finału w Terespolu.

 

Powiat bialski i parczewski
Orkiestra zagra też w tym roku w Wisznicach. Tam zbiórka już ruszyła, bo stacjonarna puszka stanęła przy siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty. Wolontariusze 31 stycznia i tam wyruszą na ulice, by zbierać datki do puszek. Uruchomione zostaną również aukcje na Allegro, gdzie będzie można licytować gadżety WOŚP oraz inne przekazane przez darczyńców.

Kwesta odbędzie się również na ulicach gminy Konstantynów, tam działa sztab założony w Szkole Podstawowej im. Kajetana Sawczuka w Komarnie-Kolonii. Kwestować będą też wolontariusze ze sztabu w Szkole Podstawowej im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim. Tam zgłosiło się 20 chętnych uczniów.

Powstał też sztab w powiecie parczewskim. - Nie udało nam się zebrać 40 wolontariuszy, ale jest ich niewiele mniej. Myślę, że to dobry wynik biorąc pod uwagę pandemię – mówi Adam Wiśniewski, szef sztabu WOŚP przy Parczewskim Domu Kultury. Osoby z puszkami będzie można spotkać na ulicach Parczewa oraz gmin Sosnowica i Milanów.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
old
old 29.01.2021, 13:55
Ci co zbierają na ,,Orkiestrę,, robią to szczerze i z potrzeby serca, tylko oni. Sama ,,Orkiestra,, przeznacza na deklarowany przez siebie cel około 50 % zebranej sumy, tymczasem Caritas około 99% i nie działa tylko raz do roku. Apropos, jaki będzie znak ,,Orkiestry,, w tym roku ? Serduszko, czy jednak błyskawica ? Wyraźna deklaracja po jednej stronie sporu politycznego przez Jerzego Owsiaka, podaje w wątpliwość jego intencje. Jak to, z jednej strony ratować dzieci, a ze strony drugiej je...
Muchomorek
Muchomorek 29.01.2021, 22:09
Weź mnie nie rozśmieszaj wyskakując z "Caritasem", który swoją "dobroczynność" opiera głównie o dotacje ze Skarbu Państwa oraz samorządów, na co jasno wskazują protokoły pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.

Pozostałe