Region: Stan ostrzegawczy na Krznie i Bugu

  • 16.02.2021, 10:57
  • Anna Chodyka
Region: Stan ostrzegawczy na Krznie i Bugu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB w Warszawie informuje, że rzeki Krzna i Bug przekroczyły stany ostrzegawcze. Jednak, jak zauważa synoptyki i hydrolog Dariusz Witkowski sytuacja jest stabilna. Dodaje też, że możemy, szczególnie w nocy, spodziewać się mrozów, przekraczających nawet -10 stopni Celsjusza.

Dariusz Witkowski synoptyk - hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, wyjaśnia, że w regionie południowego Podlasia stan wody w rzekach jest wysoki i średni. – Związane jest to ze zjawiskami lodowymi, które się tworzą od połowy stycznia, z powodu niskiej temperatury. We wschodniej części kraju, na Bugu i na Krznie odnotowujemy stałą pokrywę lodową. Lokalnie, w niektórych miejscach rzeki są wolne od lodu, ale najczęściej na rzekach południowego Podlasia obserwujemy ciągłą pokrywę lodową. Dlatego na obu rzekach stan wody jest podniesiony - mówi Dariusz Witkowski.

Idzie odwilż
Na Bugu w Dorohusku i na Krznie, w Malowej Górze notujemy przekroczenie stanów ostrzegawczych. Przekroczenia będą się utrzymywać w najbliższych dniach. W Polsce północno – wschodniej temperatury będą sięgały do -15 stopni Celsjusza, ale w regionie południowego Podlasia od czwartku będzie cieplej. W ciągu dnia temperatury będą na plusie, a w nocy będą niewielkie mrozy. Weekend będzie cieplejszy, w dzień i w nocy temperatury będą dodatnie. Od następnego tygodnia synoptycy prognozują, iż ocieplenie będzie jeszcze większe. Prognozy pokazują, że do środy i czwartku sytuacja hydrologiczna powinna być stabilna, a stany wód będą wyrównane.

- Od środy i czwartku prognozujemy wzrosty poziomu wody w związku z roztopami. Zwłaszcza, że pokrywa śnieżna jest znacząca, stąd zapas wody w śniegu jest dosyć duży. Wynosi ok. 43 mm w Lublinie, we Włodawie 43 mm, w Terespolu 41 mm, a w Siedlcach 10 mm. Roztopy będą na początku powolne, ale z czasem mogą przyśpieszyć. Wtedy możliwe są większe wezbrania rzek i lokalne podtopienia. Warto na bieżąco śledzić komunikaty służb kryzysowych i obserwować obszary gdzie wcześniej takie zdarzenia występowały - przewiduje synoptyk  Dariusz Witkowski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 lutego

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe