Trudny czas dla osób bezdomnych

  • 17.02.2021, 14:30
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Trudny czas dla osób bezdomnych
Za oknem jeszcze piękna zima. Dzieci i dorośli z przyjemnością spędzają czas na świeżym powietrzu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że wśród nas są osoby, które czas na zewnątrz spędzają, bo nie mają innego wyboru. Mowa o ludziach bezdomnych, dla których szczególnie trudny jest zimowy okres. Policja apeluje, by nie być obojętnym wobec takich osób i że czasem jeden telefon może uratować komuś życie. Sprawdziliśmy też, jak miejskie instytucje dbają zimą o ludzi bezdomnych.

Wielu z nas nie mogło doczekać się prawdziwej, mroźnej i śnieżnej zimy. W tym tygodniu temperatury również mają spadać, szczególnie nocami, nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Niestety są ludzie, dla których mróz i śnieg oznaczają nierówną walkę o zdrowie, a czasem nawet o życie. Dla osób bezdomnych zima jest szczególnie trudnym czasem.

Policja co jakiś czas apeluje, byśmy nie byli obojętni i zwracali uwagę na osoby samotne czy bezdomne, zwłaszcza podczas mrozów. Są one szczególnie narażone na wychłodzenie. „Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku czy pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, jeśli widzimy takiego człowieka. Wystarczy jeden telefon pod numer 112, aby uratować komuś życie” – apeluje policja.  Dodatkowo na terenie województwa lubelskiego istnieje możliwość uzyskania całodobowo informacji o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia pod bezpłatnym numerem 987.

Sprawdziliśmy też, jak miasto Biała Podlaska dba o osoby bezdomne szczególnie teraz, zimą. - Każda z takich osób może skorzystać z noclegowni prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ulicy Kąpielowej 11, która funkcjonuje przez cały rok i dysponuje 20 miejscami. Placówka zapewnia całodobowe schronienie, środki czystości i dezynfekcji, usługi pralnicze, niezbędną odzież i obuwie adekwatne do pory roku. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych miejsc. Z uwagi na epidemię wirusa SARS-CoV-2 zostało również wydzielone pomieszczenie dla nowo przybyłych osób oczekujących na wynik testu – informuje rzecznik urzędu miasta Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 16 lutego

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe