Powieść bialczanki pod patronatem Słowa

  • 18.02.2021, 16:30
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Powieść bialczanki pod patronatem Słowa
Już niebawem premiera kolejnej książki bialczanki Agnieszki Panasiuk. Będzie to drugi tom z cyklu powieściowego „Na Podlasiu”, rozgrywającego się w Białej Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Tym razem bohaterką powieści jest Cecylia Turawska, która angażuje się w pomoc prześladowanym unitom. Miło nam poinformować, że Słowo Podlasia zostało patronem medialnym tej publikacji.

5 marca swoją premierę będzie miała trzecia książka Agnieszki Panasiuk pod tytułem „Na Podlasiu. Cecylia” wydana nakładem wydawnictwa Szara Godzina. Przypomnijmy, że autorka debiutowała powieścią „Podróże serc”, natomiast we wrześniu zeszłego roku ukazał się pierwszy tom z jej cyklu „Na Podlasiu”. Tym razem główną bohaterką książki autorstwa bialczanki jest Cecylia Turawska, a akcja powieści rozgrywa się na południowym Podlasiu w roku 1874. 

Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy.  Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha. Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie, otwierając się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego. Rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otaczając serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się niebezpiecznych wyzwań. Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce? Na kartach powieści cyklu „Na Podlasiu” pojawiają się autentyczne, choć często zapomniane postaci z historii Białej Podlaskiej. Nagrobki bohaterów ziemian, lekarzy, duchownych, sklepikarzy, nauczycieli, rzemieślników czy urzędników można odnaleźć w najstarszej części cmentarza parafialnego w Białej Podlaskiej.

Agnieszka Panasiuk urodziła się w Białej Podlaskiej i całe swoje życie związała z rodzinnym miastem. Tutaj ukończyła Szkołę Podstawową nr 6, później III Liceum Ogólnokształcące. Z wykształcenia jest nauczycielem historii, pracę zawodową związała z administracją. Jest laureatką konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną w domu na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, dobrym filmem i nie wyobraża sobie dnia bez pisania o przeszłości ukochanego południowego Podlasia.

Powieść „Na Podlasiu. Cecylia” będzie dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 5 marca. Słowo Podlasia objęło patronatem medialnym książkę i już niebawem będziemy mieli dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania będzie powieść Agnieszka Panasiuk. W jednym z kolejnych wydań autorka opowie o swoim najnowszym dziele.

Premiera tomu trzeciego „Na Podlasiu. Aleksandra”, odbędzie się w czerwcu tego roku.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe