Gmina Sosnowica: Przypomną cudowne ocalenie dzwonów 

  • 21.02.2021, 11:50 (aktualizacja 21.02.2021, 11:54)
  • (TWA)
Gmina Sosnowica: Przypomną cudowne ocalenie dzwonów  https://diecezja.siedlce.pl/
Władze gminy chcą upamiętnić 80. rocznicę ocalenia kościelnych dzwonów przed kradzieżą. Z tej okazji planują wykonanie tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Dzwony z parafii pw. Trójcy Świętej w Sosnowicy podczas drugiej wojny światowej chcieli ukraść niemieccy okupanci. Jednak lokalni mieszkańcy im to uniemożliwili. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia. Aby je uczcić planowana jest uroczysta msza święta. Wstępnie planowano, że odprawiona zostanie na przełomie maja i czerwca, ale już wiadomo, że prawdopodobnie odłożona zostanie może nawet do wakacji.

W ramach jubileuszu przewidziano także odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ale najpierw trzeba ją wykonać. Problem w tym, że nie ma na to pieniędzy. Zorganizowano zatem zbiórkę. Zainteresowani mogą przelać dowolną kwotę na konto: 34 8042 0006 0130 1081 2000 0010 koniecznie z dopiskiem (akcja „milczące dzwony”). Pieniądze można też przynieść do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy. W planach jest również wydanie folderu okolicznościowego, którego opracowanie też pochłonie pewną sumę.

- Są to właściwie uroczystości kościelne, więc sfinansowanie ich z budżetu gminy może być kłopotliwe. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę. Uważamy, że warto pokazywać tę historię, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Ile odwagi musieli mieć w sobie mieszkańcy, aby ratować dzwony narażając swoje życie. Nasze dzwony ocalały, zaś te z wielu innych parafii poszły na przemiał. Warto zatem to upamiętnić i mam nadzieję, że w zbiórkę włączy się każdy, kto będzie mógł. Skala wydarzenia będzie uzależniona od zebranej kwoty – tłumaczy wójt Sosnowicy Sławomir Czubacki.

(TWA)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe