Radzyń Podlaski: Miał być Wersal, będzie wycinka

  • 25.02.2021, 15:18
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Miał być Wersal, będzie wycinka UM Radzyń Podlaski
W tym tygodniu ma się rozpocząć wycinka drzew w parku przy pałacu Potockich. Nie są to bynajmniej prace związane z rewitalizacją parku, która swojego czasu była zapowiadana przez magistrat. Chodzi o pozbycie się drzew, które są chore i martwe.

Rewitalizacja parku to na razie pieśń bliżej nieokreślonej przyszłości. Miasto już raz się do niej przygotowywało, otrzymało nawet dofinansowanie. Nic jednak z tych planów nie wyszło. W 2018 roku miasto pozyskało 1 mln 2 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na modernizację przestrzeni parkowej przy pałacu Potockich.

Wartość projektu wyliczono na 1 mln 954 tys. zł. Dodatkowo 157 tys. 325 zł pochodzić miało z budżetu państwa, a 794 tys. 554 zł z budżetu miasta. Zgodnie z przedłożonym do wniosku o dofinansowanie projektem z lat 90-tych ub. wieku, autorstwa Doroty Pape, od strony północnej korpusu głównego, na osi pałacu miał być odtworzony reprezentacyjny salon ogrodowy typu włoskiego, o powierzchni ok. 1,8 ha. Na jego terenie wykonane miały być aleje z nawierzchnią szutrową. W projekcie była również iluminacja tej części parku. Na terenie salonu ogrodowego znalazły się elementy małej architektury, a więc fontanna, ławki, kosze na śmieci. Z przestrzeni zniknąć miały zbędne elementy infrastruktury, jak: napowietrzne linie energetyczne, elementy szaletu miejskiego, aleje parkowe z nawierzchniami bitumicznymi i betonowymi. Ułatwieniem w tworzeniu projektu było niewątpliwie to, że radzyński park zachował oryginalna kompozycję barokową, łącznie z układem ścieżek i ukształtowania terenu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 23 lutego

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec Radzynia
Mieszkaniec Radzynia 27.02.2021, 10:40
Rebek najgorszy burmistrz Miasta od czasów komuny, w mieście w czasie swojej kadencji nie zrobił nic, dba o interesy rodziny i znajomych, zadłużył miasto, nigdy więcej takiego włodarza,
Guano apes
Guano apes 25.02.2021, 20:22
Miejmy nadzieję. Po tym parku strach chodzić po zmroku. Nie ze względów bezpieczeństwa, ale ze względu na ptaki, które upodobaly sobie zaniedbane drzewa i okrutnie sr_ją.

Pozostałe