Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:07
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Drelów: Twórca ludowy i pasjonat archeologii 

Minął rok od chwili, gdy regionalista i rękodzielnik, jak również szczęśliwy znalazca drelowskiego skarbu otrzymał srebrną odznakę ministra kultury za opiekę nad zabytkami. Osobą, której sylwetkę i twórczość postanowiliśmy zaprezentować jest Marian Hawryluk vel Bartoszuk z Zahajek - twórca, pasjonat historii, i genealogii, jak również członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Naukowego Koła Archeologicznego.
Gmina Drelów: Twórca ludowy i pasjonat archeologii 

Autor: GCK Drelów

Szerszej publiczności Marian Hawryluk vel Bartoszuk, znany jest jako jedna z ponad 4,5 tysięcy osób, należących do elitarnego grona odznaczonych w lutym 2020 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznakę wręczono mu 22 września 2020 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas uroczystości „Laury Konserwatorskie 2020”. Dopiero na początku grudnia 2020 r. powiadomiło o tym Gminne Centrum Kultury w Drelowie, gdyż artysta wcześniej nie informował o wyróżnieniu. Dziś, na specjalne życzenie naszych czytelników, przedstawiamy bliżej sylwetkę twórcy ludowego i pasjonata historii, który przyczyniając się do odnalezienia kolejnych śladów bytności Gotów na terenie gminy, niewątpliwie zasłużył na to honorowe odznaczenie.

Szufla do zboża, łyżka do dżemu
Mieszkaniec Zahajek, który od prawie 20 lat wytwarza z pasją kolejne wyroby z drewna, należy do licznego grona artystów ludowych gminy. Pierwsze fascynacje drewnem wiąże z potrzebą realizacji specjalnego zamówienia małżonki na wykonania szufli do zboża i łyżki do mieszania gotującego się dżemu. – Taką szuflę miał teść, a żona zamarzyła sobie, żeby też coś takiego mieć. To ona namówiła mnie do dłubania w drewnie – opowiada ze śmiechem Marian Hawryluk vel Bartoszuk.

Od tego czasu powstawały kolejne prace: łyżki, chochle, misy, wiaderka lub kopańki. Są to wyroby w pełni użytkowe, które z powodzeniem można współcześnie wykorzystywać w domu i gospodarstwie.

Do obróbki twórca najczęściej wykorzystuje drzewo lipowe, sosnowe i brzozowe, stosując tradycyjne technologie znane od pokoleń oraz proste podstawowe narzędzia, takie jak dłuto, cieślica i siekierka. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 23 lutego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama