Biała Podlaska: Dziś lepiej unikać spacerów. Smog nad miastem

  • 26.02.2021, 10:22
  • red.
Biała Podlaska: Dziś lepiej unikać spacerów. Smog nad miastem pexels.com
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia norm, jeśli chodzi o obecność w powietrzu pyłu zawieszonego. Alert dotyczy Białej Podlaskiej i obowiązuje dziś do północy. W tym przypadku najlepiej ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz, ograniczyć wietrzenie pomieszczeń oraz przede wszystkim unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza.

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia norm, jeśli chodzi o obecność w powietrzu pyłu zawieszonego. Alert został wydany dla Białej Podlaskiej. - Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - informuje RWMŚ w Lublinie. Ostrzeżenie obowiązuje dziś, 26 lutego od godz. 9:00 do północy. Wpływ na zwiększenie smogu nad naszym miastem mają aktualne warunki meteorologiczne, czyli brak wiatru i opadów oraz wzmożona emisja z sektora bytowo-komunalnego. Szczególnie wrażliwe na działanie smogu są: 

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowonaczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba
  • wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu
  • oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba
  • płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Zalecane środki ostrożności:
- rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Wrażliwe grupy ludności:
- ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
- nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
- osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:
- zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
- prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe