Region: Piece muszą spełnić normy

  • 03.03.2021, 11:42
  • Joanna Danielewicz
Region: Piece muszą spełnić normy
Radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli tzw. uchwałę antysmogową. Zgodnie z nią do 2024 roku mają zniknąć z mapy województwa piece CO o najgorszych parametrach. W powiecie bialskim jest ogółem około 30 tys. sztuk kotłów, to jeden z terenów z największą ilością takich urządzeń na terenie województwa. Ile z nich jest do wymiany, nie wiadomo. Służby marszałka szacują natomiast, że na terenie Lubelszczyzny, kotłów które trzeba będzie wymienić do 2024 roku, jest około 250 tys. sztuk.

Od maja tego roku w nowobudowanych domach nie będzie można wstawiać pieców na paliwa stałe, pod warunkiem, że instalację grzewczą można będzie podłączyć do sieci miejskiej, lub gazowej. W zapisach uchwały mowa jest również o terminach w jakich dopuszczone będą do instalacji piece tylko odpowiedniej klasy. Od 2027 roku montować można będzie tylko piece klasy piątej, a od 2030 roku te spełniające normy ekoprojektu.

Trzeci wariant
Sebastian Trojak, członek zarządu województwa, recenzujący uchwałę stwierdził, że proponowany projekt pomoże ruszyć temat z miejsca. – Mieliśmy do wyboru trzy scenariusze. Pierwszy, to nie proponować uchwały, toczyć dyskusje i powoływać zespoły robocze. Drugi, wprowadzić uchwałę bardzo restrykcyjną z wysokimi normami dla węgla, normami dla miejscowych ogrzewaczy powietrza, zakazem korzystania z kominków i pieców w kuchni – wylicza Trojak. – Trzeci wariant to stworzyć dokument, który będzie stanowił rozwiązanie optymalne, akceptowalne społecznie i skuteczne. Zarząd województwa stworzył dokument, który pozwoli nam ruszyć z miejsca, a nie pędzić na złamanie karku - mówi Sebastian Trojak. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2 marca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
krys
krys 08.03.2021, 11:31
Dla zainteresowanych tematem polecam https://pulsarinstalacje.pl

Pozostałe