Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:02
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Premiera powieści Agnieszki Panasiuk

W tym tygodniu swoją premierę ma książka bialczanki Agnieszki Panasiuk. To już kolejna wydana powieść pisarki, a druga z cyklu powieściowego „Na Podlasiu”, rozgrywającego się w Białej Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Autorka opowiada nam m.in. co było jej inspiracją do napisania historii Cecylii Turawskiej oraz jak wyglądała praca nad książką, której patronem medialnym jest Słowo Podlasia.
Biała Podlaska: Premiera powieści Agnieszki Panasiuk

Autor: Archiwum Agnieszki Panasiuk

W najnowszej książce, której akcja rozgrywa się w 1874 roku, poznajemy historię Cecylii Turawskiej z Białej Podlaskiej, która dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego, a następnie rusza z pomocą represjonowanym unitom.

- Dla mnie, jako historyka z wykształcenia trudno było przemilczeć i pominąć  w powieści tak kluczowy aspekt w dziejach południowego Podlasia. Nie byłabym do końca szczera wobec siebie i wobec czytelników, gdybym opisywała jedynie pozytywne wydarzenia z historii Białej i okolic. Przeglądając notatki przed rozpoczęciem pracy nad „Na Podlasiu. Cecylia” stwierdziłam, że do treści należy przemycić wątki prześladowania unitów, którzy byli naszymi przodkami. Wielu współczesnych mieszkańców miasta i okolic swoje korzenie ma właśnie w wierze unickiej. Kościół unicki był bowiem silnie zakorzeniony na tych terenach od czasów swego powstania w 1596 roku – wyjaśnia autorka  Agnieszka Panasiuk. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama