Gmina Stara Kornica: Ogień strawił ich cały dorobek życia

  • 04.03.2021, 09:28
  • (jg)
Gmina Stara Kornica: Ogień strawił ich cały dorobek życia OSP Stare Szpaki/Facebook
Swoje gospodarstwo budowali przez 30 lat, a stracili je w mgnieniu oka. W pożarze, który wybuchł 19 lutego w Kobylanach całkowitemu spaleniu uległy maszyny rolnicze, zapasy siana, słomy i zboża, a także budynki gospodarcze.

Płomienie pojawiły się nagle i zabrały praktycznie wszystko. W stodole znajdował się ciągnik Case, kombajn Volvo, prasa kostkująca, zgrabiarka do siana, bus Mercedes Sprinter, 15 ton zboża, 8 ton siana, 8 ton słomy, wialnia i drobny sprzęt gospodarczy. W akcji ratowniczej prócz trzech zastępów zawodowych strażaków wzięli udział ochotnicy z Rudki, Nowej Kornicy, Huszlewa, Starych Szpaków, Wyrzyk, Łuzek i Kobylan.

- Na miejsce przyjechało też dwóch sąsiadów poszkodowanego, którzy przy pomocy swoich ciągników wyciągnęli ze stodoły spalony sprzęt mechaniczny, a następnie pomagali ratownikom wywożąc siano, słomę i zborze na pobliskie pole gdzie były one ponownie przelewane. Z powodu silnego zadymienia w budynku w dachu wykonano otwory oddymiające a ratownicy prowadzili działania w aparatach powietrznych – relacjonuje młodszy aspirant Paweł Kozłowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach.

Spaleniu uległa murowana stodoła. Strażakom nie udało się też uratować znajdującego się wewnątrz sprzętu, samochodu dostawczego i płodów rolnych. Pod wpływem wysokiej temperatury naruszone zostały też elementy konstrukcyjne budynku. Konieczna będzie więc rozbiórka oraz odbudowa znacznej jego części. Straty oszacowano na ponad 350 tys. złotych. 

Rolnicy w wyniku pożaru stracili dorobek życia. Dzięki pomocy sąsiadów oraz mieszkańców powiatu udało się im uzyskać zapasy słomy, siana i zboża. Założono też zbiórkę na portalu zrzutka.pl – na odbudowę budynku i zakup ciągnika, co umożliwi funkcjonowanie gospodarstwa.

Wpłat można dokonywać pod adresem www.zrzutka.pl/mxwk5j lub przelewem tradycyjnym na konto w BS Kornica nr 62 8035 0000 0000 0257 2000 0010 z dopiskiem Pomoc Pogorzelcom z Kobylan.

(jg)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe