Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 05:56
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Śladami Podlaskich Rodów: Księżna Maria - silna i niezależna

Księżna Maria Anna z Czartoryskich von Würtemberg-Montbéliard mimo łez, które wylała i smutku, którego doświadczyła, nie poddała się rozpaczy. Dała sobie czas na żal, zamykając się na kilka miesięcy w klasztorze, ale zaraz po tym zaczęła brylować w towarzystwie, pisać, publikować, bawić na balach i przyjęciach. Organizowała błękitne soboty, działała w Towarzystwie Iksów, wydała przełomową powieść. Co stanowiło jej siłę i co pomogło podejmować trudne decyzje?
Śladami Podlaskich Rodów: Księżna Maria - silna i niezależna

Autor: wikipedia.org

Maria urodziła się w 15 marca 1768 roku w Warszawie. Poród odbył się w Pałacu Błękitnym należącym do Czartoryskich. Według wielu źródeł, jej matka Izabela z Flemingów przed zajściem w ciążę miała romans z królem Stanisławem Augustem. W dodatku tajemne schadzki odbywały się za przyzwoleniem męża księżnej - Adama Kazimierza. Zdarzało się, że osobiście woził żonę do Zamku Królewskiego, a potem szukał pocieszenia w ramionach innych arystokratek. W wyniku tych plotek, Marię zaczęto nazywać „Ciołkówną” od herbu króla – Ciołek.

Mimo pomówień, księstwo Czartoryscy wspólnie wychowywali córkę i razem starali jej się zapewnić jak najlepszą edukację. Na zajęcia z literatury zaprosili Franciszka Karpińskiego, na lekcje rysunku i malarstwa Jana Piotra Norblina, a matematyki księżniczkę uczył Szymon L’Hullier. Dziewczyna od najmłodszych lat nie tylko poznawała historię sztuki, ale była też zachęcana do tego, by rysować i malować. Podobnie było w przypadku poezji i beletrystyki. Guwernanci mieli za zadanie, sprawić by Maria chciała czytać, ale by również nie bała się wyrażać swych poglądów, pisząc. Księżna Izabela już w Pałacu Błękitnym urządzała odczyty i koncerty, na które zapraszała najlepszych artystów. Kiedy Maria miała czternaście lat wraz z rodziną przeprowadziła się do pałacu w Puławach, który się stał mekką polskiej bohemy. Wzrastając wśród słynnych poetów, literatów, architektów czy pisarzy sama zaczęła marzyć o tym, iż w przyszłości będzie tworzyć. Jej pragnienia miały się ziścić, lecz nikt nie przypuszczał wówczas, że będą okupione cierpieniem.

Dobrze urodzony mąż
Niedługo po przyjeździe do Puław, księżna Izabela postanowiła wydać córkę za mąż. Po licznych przyjęciach i wymianie korespondencji z innymi arystokratkami, doszła do wniosku, iż najlepszym kandydatem będzie Fryderyk Ludwik Würtemberg-Montbéliard. Zapowiadał się znakomicie, ze względu na swoje pochodzenie. Był siostrzeńcem Fryderyka II panującego w Prusach oraz bratem Marii Fiodorowny zaręczonej z carem Pawłem I. Do Izabeli dotarły wiadomości, iż przyszły zięć bywa porywczy, lubi się zabawić i chętnie zaciąga długi, ale księżna widocznie uznała, iż dzięki małżeństwu arystokrata się ustatkuje. Stąd już wkrótce, kiedy Maria miała piętnaście lat zorganizowano zapoznanie i zaręczyny, a po nich zaczęto planować ślub młodej pary. Księżniczka nie zapałała do przyszłego męża uczuciem. Wręcz przeciwnie, błagała matkę o odwołanie zaślubin. Izabela była nieugięta, a histeryczne zachowanie córki uznała za młodzieńcze wybryki. Ślub i wesele urządzono w 1784 r. z przepychem, a na uroczystość zaproszono najznamienitszych gości, którzy pokątnie plotkowali o smutnych oczach panny młodej.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 2 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama