Gmina Konstantynów: Nie chcemy fermy drobiu!

  • 16.03.2021, 09:27
  • Anna Chodyka
Gmina Konstantynów: Nie chcemy fermy drobiu! pexels.com
Mieszkańcy gminy Konstantynów zbierają podpisy pod protestem przeciw budowie fermy drobiu we wsi Zakanale. Jak podkreślają, w całej okolicy będzie czuć unoszący się odór, a wartość ich domów i działek znacząco spadanie. Obawiają się też rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych.

- Jako mieszkańcy Zakanala nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, ale przeciwni jej lokalizacji, która naszym zdaniem nie jest najlepsza. W przypadku realizacji budowy kurników w całej okolicy będzie unosił się odór. W raporcie złożonym przez inwestorów możemy przeczytać: „Projektowana inwestycja będzie źródłem zorganizowanej i niezorganizowanej emisji zanieczyszczeń do powietrza. (...) Inwestycja będzie źródłem substancji odorowych, powstających w wyniku rozkładu produktów przemiany materii zwierząt, podczas chowu, a źródłem ciągłej emisji odoru do powietrza są systemy wentylacyjne”. Mamy też czarno na białym, iż wentylatorów będzie w sumie 118, na sześciu kurnikach – mówi Anna Kusek z Zakanala.

Dodaje, że w czterech kurnikach będzie po 45 tys. sztuk drobiu, a w dwóch kurnikach będzie po 52 tys. sztuk drobiu. Daje to łącznie 280 tys. sztuk drobiu. – Producent przewidział rocznie siedem rzutów produkcji drobiu, czyli będą to 2 mln sztuk drobiu w skali roku. Wentylatory będą wyrzucały na zewnątrz pyły, które będą osiadały na znajdujących się w pobliżu wieloletnich upraw. To też jest zmartwieniem rolników – zaznacza. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 16 marca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe