Marzeniem każdego sportowca jest zostać mistrzem świata

  • 31.03.2021, 11:34
  • (AK)
Marzeniem każdego sportowca jest zostać mistrzem świata Archiwum Wilhelma Gromisza
Z Wilhelmem Gromiszem, reprezentantem Lodołamaczy Biała Podlaska, mistrzem świata w zimowym pływaniu i laureatem XXXIV Plebiscytu Sportowego Słowa Podlasia, rozmawia Arkadiusz Kielar

Na początek wyjaśnijmy naszym czytelnikom, na czym polega zimowe pływanie.

-  Pływanie zimowe nie różni się znacznie od pływania sportowego. Różnicą jest temperatura wody, zazwyczaj poniżej 5 stopni Celsjusza. Pływa się na odkrytym basenie, wyciętym zazwyczaj w lodzie. Style pływackie, w jakich rywalizują zawodnicy to styl dowolny na dystansach od 25 metrów do 1000 metrów, styl klasyczny na dystansach 25, 50, 100, 200 metrów. W stylu motylkowym jest tylko dystans 25 metrów. Niestety mój koronny styl grzbietowy nie jest jeszcze włączony do rywalizacji. Mam nadzieję, że niedługo będzie (...)

Zimowe pływanie przyciąga tych, którzy chcą już czegoś więcej niż samego morsowania?

- Na pewno tak. Natomiast jest to wyższy stopień zaawansowania.

Jak znalazł się pan razem z innym naszym specjalistą w zimowym pływaniu, Michałem Jagiełłą, w reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Słowenii w 2020 roku?

- Społeczność zimowych pływaków na razie jest mała, ale dynamicznie się rozwija. Wraz z Michałem zgłosiliśmy akces do mistrzostw świata w Słowenii i chcieliśmy stworzyć wraz z zimowymi pływakami z Polski sztafetę, która może powalczyć o medale. Udało się (...)

To musi być wspaniałe uczucie, stanąć na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach świata.

- W sporcie rywalizuję od dziecka. Marzeniem każdego sportowca jest zostać mistrzem świata, moje marzenie spełniło się dopiero po kilkudziesięciu latach (uśmiech).

Jak długo jest pan związany z pływaniem i jakie odnosił sukcesy?

- Pływaniem zajmuję się od ósmego roku życia. W pływaniu sportowym reprezentowałem klub UKS Żak Biała Podlaska oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, zdobywając 34 medale mistrzostw Polski w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów (...)

Cała rozmowa w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia.

(AK)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 01.04.2021, 09:23
Brawo Wilek!
Znajomi
Znajomi 31.03.2021, 19:21
Gratulacje Wilhelm!!!

Pozostałe