Biała Podlaska: Powstaje kontenerowe miasteczko wojska

  • 01.04.2021, 07:46
  • red./Materiały prasowe
Biała Podlaska: Powstaje kontenerowe miasteczko wojska
Na terenach po byłym lotnisku w Białej Podlaskiej powstaje kompleks kontenerowy, przeznaczony dla żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Pierwsi żołnierze pojawią się w garnizonie już w czerwcu.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, już wkrótce w Białej Podlaskiej będzie stacjonowało ponad 2,5 tys. żołnierzy. To kontynuacja budowy silnej wschodniej flanki NATO oraz kolejny etap rozwoju 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Od września ubiegłego roku trwa proces formowania batalionu zmechanizowanego, który wchodzi w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Ta brygada, do czasu podporządkowana pod 18. Dywizję Zmechanizowaną składała się z czterech batalionów bojowych. Po reorganizacji bataliony zmechanizowane z Chełma i Zamościa, przeszły w podporządkowanie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Zgodnie z koncepcją formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, zatwierdzonej przez ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, by uzupełnić tę lukę podjęto decyzję o sformowaniu dwóch nowych batalionów zmechanizowanych, w miejscu gdzie musi być wojsko, w Białej Podlaskiej – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Nowo formowany batalion zmechanizowany czasowo stacjonuje w garnizonie Wesoła, ale według planów już w czerwcu siły i środki batalionu zostaną przeniesione na teren dawnego lotniska wojskowego do tymczasowego miasteczka kontenerowego. Żołnierze, którzy służą w batalionie zmechanizowanym już się szkolą, uczestniczą także w szkoleniach specjalistycznych, m.in. kierowców i działonowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Ciągle trwa również intensywne szkolenie w warszawskiej Wesołej.

– Zainteresowanie służbą w batalionie zmechanizowanym jest bardzo duże, nasze szeregi zasilają m.in. żołnierze zawodowi, którzy są bezpośrednio związani z terenem Podlasia i chcą służyć bliżej swoich rodzinnych stron. Jednak jak pokazują prowadzone kwalifikacje, zainteresowanie ze strony „cywilów” również jest bardzo duże. Nie przewidujemy problemów z ukompletowaniem, nie tylko formowanego obecnie batalionu zmechanizowanego, ale również pododdziałów, które w przyszłości mają stacjonować w Białej Podlaskiej tj: drugi batalion zmechanizowany, kompania saperów, kompania rozpoznawcza i batalion transportowy – mówi dowódca batalionu zmechanizowanego ppłk Marcin Zimny.

Dowódca 18 Dywizji podkreśla, że tak ogromny, ponad 600 hektarowy kompleks, jaki jest do dyspozycji w Białej Podlaskiej daje bardzo duże możliwości. Docelowo oprócz stacjonowania około 2,5 tysiąca żołnierzy na terenie kompleksu ma powstać Dywizyjny Ośrodek Szkolenia wyposażony w nowoczesne symulatory pola walki. 

– Z punktu widzenia nas, czołgistów, sama płaszczyzna lotniska, o bardzo długim horyzoncie, daje potężne możliwości szkolenia”. Według planów jeszcze w tym roku batalion zostanie uzupełniony do 500 żołnierzy, docelowo ma liczyć 900. Do momentu powstania docelowej infrastruktury stacjonarnej, żołnierze będą stacjonować w miasteczku kontenerowym na wzór tych, które są organizowane na misjach zagranicznych. Takie obozowisko w pełnym zakresie zabezpieczy funkcjonowanie socjalno-bytowe żołnierzy bialskiego batalionu. Co nie zmienia faktu, że już trwają intensywne prace związane z budową kompleksu szkoleniowo-koszarowego. Budowa tych obiektów potrwa kilka lat, a cała infrastruktura ma być gotowa do 2026 roku - dodaje dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej gen. bryg. Jarosław Górowski. – Dzięki decyzji o sformowaniu nowych pododdziałów, garnizon w Białej Podlaskiej będzie jednym z najsilniejszych i największych kompleksów wojskowych na ścianie wschodniej.

red./Materiały prasowe

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe