Męczennicy naszych czasów

  • 02.04.2021, 14:15
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Męczennicy naszych czasów ACN International
20 kwietnia zostanie zaprezentowany najnowszy „Raport o wolności religijnej na świecie” przygotowany przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Według opracowania, które analizuje sytuację, dotyczącą wolności religijnej we wszystkich 196 krajach świata, chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na całym świecie.

- Statystyki prowadzone przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w którym przez ostatnie 5 lat miałem możliwość pracować, pokazują, że podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej jest poważnie naruszane w 38 krajach, z czego w 23 dochodzi do regularnych prześladowań – twierdzi pochodzący z Łomaz ksiądz mgr lic. Mariusz Telaczyński.

Dodaje też, że wspomniany dokument stwierdza: "Każda osoba ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Prawo to obejmuje wolność zmiany swej religii lub przekonań, indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, poprzez nauczanie, praktyki religijne, sprawowanie kultu i rytuałów".

Przerażające statystyki

Warto w tym miejscu przywołać konkretne dane liczbowe. Od początku chrześcijaństwa do 2019 r. za wiarę w Chrystusa zginęło ponad 70 mln chrześcijan. Natomiast w samym XX wieku było ich 45 mln. Obecnie co 5 minut na świecie mordowany jest chrześcijanin, tylko dlatego, że wierzy w Jezusa, wierzy w jego zmartwychwstanie. Około 260 milionów chrześcijan nie może swobodnie praktykować swojej wiary. - Aktualnie chrześcijanie są prześladowani, uciskani lub aktywnie dyskryminowani w ponad 40 krajach na świecie. Na pierwszym miejscu już od kilku lat znajduje się Korea Północna, gdzie dla reżimu panującego w tym kraju „wszystko co chrześcijańskie jest znienawidzone”. Za Koreą Północną plasują się: Afganistan, Somalia, Libia i Pakistan, potem Erytrea i Sudan, które zamieniły się tylko miejscami. Kolejne miejsca na owej niechlubnej liście zajmują: Jemen, Iran i Indie – mówi ksiądz Mariusz. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 30 marca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe