POWIAT BIALSKI: Wejdź do tuby i posłuchaj przyrody

  • 11.04.2021, 10:15
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
POWIAT BIALSKI: Wejdź do tuby i posłuchaj przyrody Gmina Kodeń/Facebook
W nadbużańskich gminach, w tym kilku w powiecie bialskim, stanęły wielkie megafony. Dzięki instalacjom lepiej usłyszymy dźwięki, płynące z otoczenia. Pomysł przywędrował do Polski z Estonii i nad Bugiem po polskiej stronie będzie łącznie 25 takich konstrukcji.

Megafony, czyli w tym przypadku obite deskami drewniane konstrukcje w kształcie tub, działają na zasadzie różnicy ciśnień i naturalnego ruchu powietrza. Można do nich wejść i usłyszeć wzmocnione dźwięki otoczenia. Dzięki nim podobno można lepiej usłyszeć śpiew ptaków i szum drzew, a nawet spadające z trawy krople rosy. Megafony nie tylko „zbierają” dźwięki, ale mogą pełnić funkcję swego rodzaju głośników. Jako pierwsi na pomysł takich konstrukcji wpadli studenci z Estonii, można je spotkać w tamtejszych lasach.

Właśnie takie instalacje stanęły w ubiegłym tygodniu także w powiecie bialskim m.in. w Sławatyczach oraz w Kodniu. – Przy altanie nad Bugiem stanął megafon do słuchania odgłosów przyrody wraz z tablicą i koszem na śmieci. Gmina Sławatycze jako partner projektu „Łączy nas Bug” wsparła w realizacji lidera, czyli gminę Drohiczyn w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska –  Białoruś – Ukraina. Zapraszam do korzystania i kontaktu z przyrodą, szczególnie teraz, gdy słychać najpiękniejsze wiosenne śpiewy ptaków – zachęca wójt gminy Sławatycze, Arkadiusz Misztal.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 6 kwietnia

 

 

 

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe