Gmina Drelów: 100 drzew na 100-lecie Związku OSP

  • 14.04.2021, 12:32
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: 100 drzew na 100-lecie Związku OSP
W tym roku przypada setna rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, jak również z chęci zrobienia czegoś szczególnego i pożytecznego dla własnych gmin i miejscowości w ramach akcji „100 drzew na 100 lat” druhowie z Żerocina i Szach wspólnie zasadzili dęby na pamiątkowym cmentarzu cholerycznym. Tuż po uzyskaniu pozwolenia konserwatora zabytków kolejne sadzonki zasilą wiekowy drzewostan Horodka.

Do akcji sadzenia dębów w sobotę 10 kwietnia z wielkim entuzjazmem przystąpiło 12 strażaków z OSP Żerocin i Szachy. Dwie jednostki z gminy Drelów wspólnymi siłami wykonały roślinne ogrodzenie wokół pamiątkowego cmentarza cholerycznego w Żerocinie, porządkując przy okazji roślinność. Obsadzono także prowadzącą do nekropolii alejkę.

Początkowo sadzonki miały trafić w miejsce wyciętego niedawno starego, wymierającego drzewostanu w Horodku, miejscu kultu św. Onufrego. Nagła zmiana planów została podyktowana koniecznością otrzymania zgody konserwatora zabytków, ale tuż po jej otrzymaniu, wokół zabytkowego kościoła również zostanie nasadzonych kolejne sto młodych drzewek.

Ubiegłotygodniowe miejsce wspólnej pracy zaprzyjaźnionych druhów to niewielka polanka leśna na obrzeżach Żerocina, gdzie dawniej chowane były ofiary szalejącej w tych stronach epidemii cholery. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 13 kwietnia

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe