Gmina Wohyń: Kuratorium dało zielone światło do likwidacji szkół

  • 15.04.2021, 10:25
  • Joanna Danielewicz
Gmina Wohyń: Kuratorium dało zielone światło do likwidacji szkół Szkoła Podstawowa w Bezwoli/Facebook
Z końcem marca radni przegłosowali projekty uchwał, które będą ostatecznie zatwierdzać po zaopiniowaniu ich przez związki zawodowe szkół, które gmina planuje zlikwidować. Na zamknięcie podstawówek w Bezwoli i Ossowie zgodę wyraziło już Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Postanowienia kuratorium w sprawie przyszłości obu placówek wpłynęło do gminy 17 marca. W obu przypadkach LKO pozytywnie zaopiniowało wniosek samorządu w sprawie likwidacji placówek. Decyzja kuratorium jest kolejnym krokiem w kierunku zamknięcia szkół.

Bowiem w styczniu radni podjęli uchwały intencyjne wyrażające chęć przeprowadzenia tej operacji w oświacie.

- Odpowiedzialność wymaga czasem podejmowania trudnych decyzji. Od 2007 roku, gdy pracuję w gminie, nigdy nie było planu likwidacji szkół. Co roku stawaliśmy przed dylematem z czego zrezygnować, by utrzymać szkoły – mówił wówczas Tomasz Jurkiewicz, wójt Wohynia. W tym roku okazało się, że rezygnacja z części inwestycji na poczet utrzymania szkół, nie będzie już wystarczająca. - Z bólem serca podjęliśmy decyzję o racjonalizacji oświaty, ale powiem wprost. Ja już nie mam z czego dokładać do szkół – przyznawał publicznie Jurkiewicz.

Oświata ponad siły
W uzasadnieniu decyzji kuratorium, w przypadku obu szkół przytoczono te same argumenty. Kuratorium uznało, że: „(...) Najbardziej efektywnym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest likwidacja (…) Proponowana reorganizacja wpłynie na poprawę warunków kształcenia, gdyż uczniowie (…) nie będą uczyć się w klasach łączonych. (…) Przeniesienie uczniów do szkoły w Wohyniu spowoduje, iż będą uczyć się w lepszych warunkach lokalowych (…). Zwiększenie liczebności klasowej grupy rówieśniczej, do której będą przynależeć, pozytywnie wpłynie na rozwój osobowy, oraz będzie sprzyjać właściwej socjalizacji.(...)”. Kuratorium zauważyło, że prowadzenie przez gminę 4 podstawówek z oddziałami przedszkolnymi, dwóch Zespołów Szkół i czterech zespołów wychowania przedszkolnego świadczy o tym, że samorząd wykonuje zadanie zapewnienia kształcenia swoim młodym mieszkańcom należycie, ale taka sieć szkół w znacznej mierze obciąża finansowo tak mały samorząd, jakim jest gmina Wohyń. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 13 kwietnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Z
Z 17.04.2021, 06:57
I bardzo dobrze. Do szkoły chodzi zapewne łącznie 20 uczniów a kadry 2 razy tyle.
...
... 17.04.2021, 08:38
A to pewnie ktos z kakolewnicy pisal... Z ledwo podstawowym wyksztaleceniem i bez empatii...
Konkol
Konkol 17.04.2021, 11:05
No coś Ty, podstawówka skończona... ekstremistycznie...

Pozostałe