Parczew: Chcą połączyć bibliotekę i kulturę

  • 17.04.2021, 11:51 (aktualizacja 17.04.2021, 11:54)
  • (TWA)
Parczew: Chcą połączyć bibliotekę i kulturę pixabay.com
Radni przymierzają się do połączenia Parczewskiego Domu Kultury z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną.

Obie instytucje od 1 stycznia 2022 roku mają działać pod nazwą Parczewski Dom Kultury-Centrum Spotkań Międzypokoleniowych. To czy dojdzie do fuzji nie jest jednak jeszcze przesądzone, bowiem zgoda radnych nie wystarczy. Opinię  muszą wydać Krajowa Rada Biblioteczna oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Zgodę na połączenie będzie musiał wyrazić jeszcze minister do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.

Uchwałę w sprawie zamiaru połączenia obu instytucji radni przyjęli podczas ostatniej sesji. - „W nowo utworzonej instytucji prowadzona będzie jedna obsługa finansowa, administracyjna oraz organizacyjna, co pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów obu instytucji. Powyższe wpłynie na racjonalizację wydatków ponoszonych przez gminę Parczew na działalność kulturalną, w tym biblioteczną” - czytamy w uzasadnieniu burmistrza.

Zdaniem władz połączenie jest uzasadnione również względami administracyjnymi, ale przede wszystkim jest zasadne, gdyż kompetencje ustawowe tych podmiotów oraz formy ich realizacji niejednokrotnie przenikają się oraz uzupełniają. Połączenie sił przyczynić się ma do skuteczniejszego działania, wyższego poziomu usług oraz zapewnienia bardziej różnorodnych form działania, które trafią do szerszej grupy odbiorców.

(TWA)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe