Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:07
Reklama
Reklama

5 powodów, aby wyruszyć w podróż kamperem. Porady dla początkujących

Z roku na rok przybywa miłośników domu na kółkach. Podróż kamperem coraz częściej kojarzy się ze spełnieniem marzeń o wolności i majestatycznych przeżyciach. Znaleźliśmy pięć powodów, aby choć raz w życiu poczuć tę niezwykłą przygodę. Przygotowaliśmy również kilka porad, które warto wziąć pod uwagę podczas jej planowania.
5 powodów, aby wyruszyć w podróż kamperem. Porady dla początkujących

Autor: iStock

1. Na przekór pandemii.

Jeszcze w ubiegłym roku nikt raczej nie spodziewał się, że COVID-19 tak namiesza w gospodarce. Turystyka to jedna z branż, które ucierpiały najbardziej. Całkowity zakaz przyjmowania gości hotelowych rujnuje obiekty noclegowe. Podróżnicy zaciskają zęby i czekają niecierpliwie na odmrożenie tego sektora. Nikt nie wie jak sytuacja będzie wyglądać latem.
 - W pandemii caravaning, czyli turystyka kempingowa,​ to bezpieczeństwo. Nie mamy kontaktu z osobami postronnymi, nie musimy przedzierać się przez korytarze hotelu. Zawsze jesteśmy u siebie, w swoim łóżku, łazience, kuchni. Większość czasu spędzamy na wolnym powietrzu - to już teraz, według rządu, jest bezpieczne, bo poluzowano obostrzenia związane z uprawianiem sportu na zewnątrz– tłumaczy Bartłomiej Ryś, redaktor portalu Polski Caravaning.
To pierwszy i najlepszy powód, aby rozważyć podróż kamperem. Dom na kółkach zawiezie nas zawsze tam, gdzie tylko zechcemy.

2. Nie zatrzymuj się. Możesz być wszędzie

Jeśli nudzisz się na samą myśl o tkwieniu w jednym miejscu, kamper prawdopodobnie przypadnie ci do gustu. Wyobraź sobie, że urlop zaczynasz nad morzem, a kończysz w górach. Jeśli chcesz – śpisz w lesie albo pijesz kawę o poranku nad brzegiem jeziora. Zmiana planów? Żaden problem. W każdej chwili możesz wybrać inny kierunek. Nie ograniczają cię rezerwacje. Jedziesz tam, gdzie masz chęć.
 - Pola kempingowe w Polsce są zamknięte. Ale mamy wybór. Możemy pojechać na "dziko". Odpowiednich miejscówek w naszym kraju jest naprawdę dużo. Na terenie Polski działa też kilkanaście parkingów udostępniających podstawową infrastrukturę (prąd, woda, możliwość wylania nieczystości). Warto rozważyć też wyjazd zagraniczny – przekonuje dziennikarz specjalizujący się w kamperach. Na stronie https://polskicaravaning.pl/miejscowki znajdziemy mnóstwo darmowych propozycji przystanków dla kamperowców. Przed wyjazdem uwzględnij to, że dużym pojazdem podróżuje się wolniej. Nie spiesz się. To czas, którym możesz się delektować.

3. Offline

Prawdopodobnie większość miejsc, które odwiedzisz w swojej podróży, nie będzie oferować Wi-Fi w pakiecie. W środku lasu, czy u podnóży gór możesz mieć problemy z zasięgiem. To doskonały moment na odpoczynek od narzędzi, które codziennie pochłaniają czas na przeglądanie wielu bezwartościowych treści. Nagrodą za to będą wspaniałe widoki i niepowtarzalne przeżycia. Pamiętaj, aby spakować powerbank. Internet nie będzie ci potrzebny, ale aparat warto mieć zawsze pod ręką. Przydadzą się też podstawowe narzędzia do drobnych napraw, kompas, ubrania na każdą pogodę i kilka gier planszowych. Lubisz jeździć na rowerze? Możesz również zabrać go ze sobą, jeśli kamper wyposażony jest w przeznaczony do tego uchwyt. 

4. Podróż z kudłatym przyjacielem

Niektóre hotele nie przewidują w swojej ofercie wakacji dla rodzin z psami. Caravaning nie zna tego problemu. Możesz podróżować ze swoim pupilem, i to bez dodatkowych opłat. Pakując apteczkę z przyborami potrzebnymi do pierwszej pomocy, pamiętaj o ewentualnych specyfikach, które mogą przydać się również w pielęgnacji czworonoga. Zwierzę, podobnie jak człowiek, może cierpieć na chorobę lokomocyjną. Upewnij się, że masz przygotowane lekarstwa na tę dolegliwość dla wszystkich pasażerów.

5. Bezcenny czas z rodziną

Wypożyczenie auta na tydzień to wydatek od kilku, do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu wyposażenia i roku produkcji. Należy przygotować się też na uiszczenie kaucji zwrotnej, najczęściej w wysokości ok. 3,5 tys. zł. Możesz rozważyć też kupno takiego pojazdu, ale to nie jest wariant dla oszczędnych.
- Dziś caravaning jest bardzo drogi. Ceny nowych kamperów rozpoczynają się od pułapu 250 tysięcy złotych brutto. Przyczepy: od 70 tysięcy. Szaleją również ceny pojazdów na rynku wtórnym. Nadal jednak pozostaje możliwość wyboru np. przyczepy namiotowej czy (jeżeli mamy odpowiednie zaplecze) budowy własnego kamper vana – zachęca Bartłomiej Ryś. - Ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach – dodaje.

W planowaniu wydatków należu uwzględnić też koszt paliwa, wyżywienia, dodatkowych atrakcji, opłat drogowych, kempingów. Jednak najważniejsze - wyjątkowe chwile, które będziesz mógł spędzić ze swoją rodziną - z pewnością należą do bezcennych.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hahsh 25.04.2021 22:41
"Jeśli chcesz – śpisz w lesie albo pijesz kawę o poranku nad brzegiem jeziora" Co za pitolenie. W większosci europejskich krajów wolno spac tylko na wyznaczonych kempingach

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama